Obsah článku

  Aníz

  Aníz je liečivá rastlina, ktorú starí Egypťania používali už v roku 1 550 pred Kristom. Patrí teda k najstarším liečivým rastlinám na svete. Kedysi sa používal ako protijed a omladzovací prostriedok.

  Aníz sa bežne používa na ochutenie potravín, nápojov, cukroviniek, osviežovačov dychu a často sa používa ako vôňa do mydla, krémov, parfumov i do voňavých vrecúšok.

  O aníze

  Bedrovník anízový (Pimpinella anisum) je jednoročná kvitnúca rastlina dorastajúca do výšky jedného metra, niekedy aj viac. Kvety má buď biele alebo žlté, s priemerom približne 3 mm, ktoré rastú v hustých dunách. Plodom je podlhovasté suché schizokarpium dlhé 3–6 mm, obvykle nazývané „aníz“. Chuť anízu má podobnosť s niektorými inými koreniami, ako je napríklad badián, fenikel a sladké drievko. Aníz sa prvýkrát kultivoval v Egypte a na Blízkom východe a do Európy sa dostal kvôli svojej liečivej hodnote. V Egypte sa pestuje približne 3 500 rokov.

  Nutričné zloženie anízu

  Aníz obsahuje bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, vitamíny A, B a C, z minerálnych látok obsahuje železo, mangán, vápnik, meď. Semená obsahujú najvyššiu koncentráciu olejov, ktorých hlavnými zložkami sú anetol, estragol a ketón.

  Aniz1

  Aníz - 5 účinkov na zdravie

  Aníz udržuje zdravé trávenie

  Aníz je extrémne terapeutická bylina pre tráviaci systém. Pretože zlepšuje tráviace vlastnosti, ponúka liečbu každého ochorenia zažívacieho ústrojenstva. Je to skutočne skvelé pri zvracaní, nevoľnosti, hnačkách, bolesti brucha, problémoch s plynatosťou, spastickej plynatosti a gastritíde. Okrem toho funguje ako stimulátor chuti do jedla.

  Aníz zlepšuje príznaky menopauzy

  Každý rok prechádza menopauzou viac ako 1,5 milióna žien. Mnoho z týchto žien uvádza nepríjemné príznaky, ako sú nespavosť, návaly tepla, únava, bolesť kĺbov, znížené libido a vaginálna suchosť. Aníz znižuje závažnosť a frekvenciu týchto príznakov u žien v menopauze. Zlepšenie príznakov menopauzy anízom môže byť výsledkom zlúčenín podobných estrogénu, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastline.

  Aníz je antibakteriálny

  Výťažky z anízu bránia rastu škodlivých baktérií spôsobujúcich ochorenie (napríklad Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a Klebsiella Pneumoniae). V bakteriálnych kultúrach boli extrakty zo semien vody a alkoholu s anízom účinné proti všetkým testovaným baktériám.

  Aníz pomáha bojovať proti rakovine

  V mnohých štúdiách anetol zabránil rastu rakovinových buniek a podporoval ich smrť. Anetol bol aktívny proti bunkám prostaty, zatiaľ čo lipozómi v aníze usmrtili bunky rakoviny prsníka.

  Anetol môže byť tiež účinný pri prevencii šírenia metastáz rakoviny v tele a znižuje produkciu enzýmov potrebných pre metastázy.

  Aníz má antidepresívny účinok

  V tradičnej perzskej medicíne sa predpokladá, že aníz ohrieva ducha a zlepšuje náladu. Na podporu tejto teórie niekoľko moderných štúdií ukázalo, že aníz má antidepresívny účinok.

  zdroj: en.wikipedia.org, selfhacked.com