Rasca - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Rasca

  Rasca je kvitnúca rastlina, ktorej semená sa vo veľkej miere používajú ako korenie v kulinárskych praktikách v Indii a ďalších ázijských, afrických a latinskoamerických krajinách. Celá aj mletá rasca sa používa ako základ v rôznych jedlách, pretože má výrazne teplú a zemitú príchuť.

  O rasci

  Rasca je sušené semeno byliny Cuminum cyminum, člen rodiny petržlenov. Rastlina rastie do výšky 30-50 cm a je zberaná ručne. Jej chuť je opísaná ako zemitá, orechová, korenistá a hrejivá.

  Rasca sa používa ako korenie už tisíce rokov. Semená vykopané v Sýrii na mieste Tell ed-Der boli datované do druhého tisícročia pred n.l. V staroegyptskej civilizácii sa rasca používala ako korenie a ako konzervačná látka pri mumifikácii.

  Neskôr sa rasca rozšírila do ďalších krajín vrátane severnej Afriky. Teraz je komerčne produkovaná v oblastiach pri Stredozemnom mori a v Indii.

  Zloženie rasce

  Rasca obsahuje sacharidy, bielkoviny, vlákninu, tuk, vodu, betakarotén, luteín, kofeín, éterické oleje, vitamíny A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahuje v 100 g až 510% ODD železa, 262% ODD horčíka, 159% ODD mangánu, ďalej obsahuje vápnik, fosfor, zinok, draslík a sodík, kyselinu petroselínovú.

  Rasca1

  Rasca - 6 účinkov na zdravie

  Rasca podporuje trávenie

  Rasca je prospešná pri zmierňovaní tráviacich problémov. Je to tiež karminatívum, čo znamená, že vás zbavuje problémov s plynatosťou. Vďaka obsahu éterických olejov, horčíka a sodíka podporuje trávenie a poskytuje úľavu žalúdku, keď sa užíva s horúcou vodou.

  Syndróm dráždivého čreva je jednou z najbežnejších gastrointestinálnych porúch. Rasca je účinná pri liečbe gastrointestinálnych porúch, ako je nadúvanie a iné príznaky IBS.

  Samotná aróma rasce, ktorá pochádza z organickej zlúčeniny nazývanej kuminaldehyd, hlavnej zložky éterického oleja, aktivuje slinné žľazy v ústach, čo uľahčuje primárne trávenie potravy. Ďalej je to tymol, zlúčenina prítomná v rasci, ktorá stimuluje žľazy vylučujúce kyseliny, žlč a enzýmy zodpovedné za úplné trávenie potravy v žalúdku a črevách.

  Rasca sa tradične používa tiež ako účinný liek proti hnačke. Pomáha pri úľave od ťažkej hnačky.

  Rasca podporuje imunitu

  Kľúčové živiny v rasci, vrátane železa, éterických olejov, vitamínu C a A, posilňujú náš imunitný systém mnohými spôsobmi. Vitamín C je jedným z najúčinnejších antioxidantov, ktoré stimulujú funkciu a aktivitu bielych krviniek. Ďalej pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré vedú k mnohým chorobám vrátane, ale nielen, kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny.

  Rasca2

  Rasca pomáha pri problémoch s dýchaním

  Prítomnosť kofeínu (stimulačného činidla) a bohatých aromatických éterických olejov (dezinfekčných prostriedkov) robí z rasce ideálnu antikongestívnu kombináciu pre osoby trpiace respiračnými poruchami, ako je astma a bronchitída. Môže pôsobiť ako expektorant, čo znamená, že uvoľňuje nahromadený hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho odstránenie zo systému kýchaním alebo kašľaním. Odstránením čo najväčšieho množstva hlienu môže inhibovať tvorbu ďalšieho materiálu a liečiť pôvodný stav, ktorý v prvom rade vedie k jeho tvorbe.

  Rasca udržuje zdravú pokožku

  Rasca pomáha pri ochrane pokožky pred hubovými a mikrobiálnymi infekciami vďaka svojim dezinfekčným a protiplesňovým vlastnostiam. Pomáha tiež pri znižovaní príznakov predčasného starnutia, ako sú vrásky, vekové škvrny a ochabnutá pokožka. Tento účinok je spôsobený prítomnosťou vitamínu E, ktorý pôsobí ako antioxidant a bojuje proti voľným radikálom.

  Rasca3

  Rasca zvyšuje laktáciu

  Keďže rasca je bohatá na železo, je prospešná pre dojčiace matky alebo tehotné ženy, ako aj pre ženy, ktoré menštruujú. Okrem toho pomáha uvoľňovať a zvyšovať vylučovanie mlieka u dojčiacich žien v dôsledku prítomnosti tymolu.

  Rasca má tiež pozoruhodné množstvo vápnika (60 mg na polievkovú lyžicu), čo predstavuje takmer 20% dennej potreby vápnika. Vápnik je dôležitou súčasťou mlieka, a preto je veľmi vhodný pre dojčiace matky.

  Rasca je bohatá na železo

  Rasca vo svojich 100 g obsahuje až 510% odporúčanej dennej dávky železa, minerálu, ktorý pomáha zvyšovať hladinu hemoglobínu, zlepšuje prietok krvi a tiež podporuje zdravý menštruačný cyklus.

  en.wikipedia.org, organicfacts.net