Čili papričky - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Čili papričky

  Čili papričky (Capsicum annuum) sú plody papriky rastlín Capsicum, ktoré sa vyznačujú svojou štipľavou chuťou.

  Čili papričky sa používajú predovšetkým ako korenie a môžu sa variť alebo sušiť a mlieť na prášok. 

  Hlavnou bioaktívnou rastlinnou zlúčeninou v čili papričke je kapsaicín, ktorá je zodpovedná za jej jedinečnú štipľavú chuť. A aj napriek tejto štipľavosti sa považuje za zdravé korenie so zdravotnými výhodami.

  O čili papričkách

  Čili paprička je plod predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky. Vo veľkom sa používajú aj na Balkáne.

  Kultivary pestované v Severnej Amerike a Európe sa považujú za kmene Capsicum annuum a majú biele, žlté, červené alebo fialové až čierne ovocie. V roku 2016 predstavovala svetová produkcia surových zelených čili papričiek 34,5 milióna ton, pričom Čína vyprodukovala polovicu celosvetového množstva.

  Čili papričky sú malé papričky so silnou vôňou a pálivou chuťou, ktorej vďačia látke kapsaicín.

  Mimo ďalších látok obsahuje vitamíny C a betakarotén. Podporujú chuť k jedlu, ale vo väčšom množstve dráždia pohlavné a močové ústrojenstvo. V primeraných dávkach pôsobia na žalúdok lepšie ako čierne korenie. Majú priaznivý účinok na zažívanie.

  Je dokázané, že rôzne kultúry, zvyknuté na ostré jedlá, ľahšie znášajú zamorenie pokrmov a prostredia okolo seba rôznymi baktériami, najmä tými vyvolávajúcimi hnačku. Čili vyvoláva zmeny v črevnej sliznici, ktorá potom všeličo znesie. Čili je považované tiež za afrodiziakum.

  Cili1

  Druhy čili papričiek

  Existuje veľa rôznych odrôd čili papričiek s novými hybridmi, ktoré sa neustále vytvárajú, a často majú rôzne názvy v závislosti od regiónu. Vybrali sme pre vás 10 druhov čili papričiek zoradených podľa úrovne štipľavosti, pričom štipľavosť sa udáva vtepelných jednotkách SCOVILLE (SHU).

  • Carolina reaper - je aktuálne najštipľavejšia čili paprička na svete zapísaná v Guinessovej knihe rekordov, môže dosahovať až 2 200 000 SHU
  • Morouga Scorpion - v roku 2012 bola vyhlásená za najštipľavejšie chilli na svete, jej SHU je 1 207 000-2 009 231
  • 7 Pod Chocolate - jej SHU je 923 589–1 853 936
  • Naglagh - je kríženec chilli odrôd Naga Morich a 7 Pod Douglah, má 1 800 000 SHU
  • Naga Morich - jej SHU je 1 000 000-1 500 000
  • Trinidad Scorpion Butch T - je vyšľachtená z odrody Trinidad Scorpion a jej SHU je 1 030 000-1 463 700
  • Naga Viper - je hybrid vyšľachtený krížením chilli odrôd Bhut Jolokia, Naga Morich a Trinidad Scorpion, jej SHU je 1 382 118+
  • Bhut Jolokia - jej SHU je 855 000-1 041 427
  • Habanero - jej SHU je 200 000–325 000
  • Jalapeños - v porovnaní s ostatnými čili papričkami sú jalapeños mierne pálivé až pálivé, majú hodnotu 2500-6000 SHU

  Zloženie čili papričiek

  Čili papričky obsahujú kapsaicín a príbuzné látky známe ako kapsaicinoidy, bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, vodu, vitamíny A, B, C, E a K, luteín, betakarotén, z minerálnych látok obsahujú draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

  Cili3

  Čili papričky - 6 účinkov na zdravie

  Čili papričky udržujú zdravé trávenie a metabolizmus

  Jednou z najväčších výhod kapsaicínu je jeho príspevok k zdraviu čriev a chudnutiu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, čili papričky môžu byť v skutočnosti protidráždivé pre váš žalúdok a skvelý spôsob liečby žalúdočných vredov.

  Po druhé, čili papričky, najmä v práškovej forme, sú bohaté na antioxidanty a ďalšie zlúčeniny, ktoré môžu upokojiť ďalšie tráviace problémy, ako sú žalúdočné ťažkosti, plynatosť, hnačka a kŕče. Papriky to dokážu, pretože stimulujú žalúdočné šťavy a pôsobia proti kyslosti vo vašom tráviacom trakte.

  Po tretie, čili papričky majú antimykotické vlastnosti. Konkrétne môžu zabíjať potravinové patogény, baktérie ako H. pylori a liečiť množstvo zápalových ochorení čriev.

  Po štvrté, čili papričky môžu urýchliť váš metabolizmus. Zrýchlením metabolizmu obmedzujete chuť do jedla a zvyšujete rýchlosť spaľovania tukov. Všeobecne sa predpokladá, že konzumácia papriky spolu s inými praktikami zdravého životného štýlu môže zlepšiť chudnutie.

  Čili papričky pomáhajú zmierniť migrény i bolesť kĺbov

  Kapsaicín z čili papričky preukázal potenciál aj pri liečbe bolesti hlavy a migrény. Podľa štúdie bolo 18 pacientov s diagnostikovanou bolesťou hlavy liečených intranazálnym kapsaicínom. Výsledkom bolo, že 13 pacientom sa uľavilo od bolesti úplne. Väčšine ostatných pacientov sa uľavilo mierne a iba jednému pacientovi sa neuľavilo vôbec. Vedci zistili, že kapsaicín desenzibilizuje (znecitlivuje) trigeminálny nerv a znižuje CGRP (neuropeptid) - ktoré sú zodpovedné za vyvolanie bolesti pri migréne.

  Okrem toho, že čili papričky sú prírodným zdrojom úľavy od bolesti hlavy a migrény, môžu sa použiť aj na zmiernenie bolesti kĺbov. V podstate môžete použiť čili papričku na pokožku, aby ste znížili prítomnosť chemickej látky P. Chemická látka P je zlúčenina zodpovedná za prenos správ bolesti do mozgu.

  Kapsaicín sa viaže na receptory bolesti a vyvoláva pocit pálenia, ktorý môže časom znecitliviť receptory bolesti. Týmto spôsobom kapsaicín účinkuje ako látka proti bolesti. Zvyčajne sa môže použiť na liečbu pásového oparu, bolesti kĺbov a HIV neuropatie.

  Cili

  Čili papričky bojujú proti chrípke a prechladnutiu

  Charakteristická červená farba čili papričky je znakom toho, že je bohatá na betakarotén alebo pro-vitamín A. Vitamín A je kľúčom k udržaniu zdravého dýchacieho, črevného a močového systému. Vitamín A a vitamín C sú tiež životne dôležité pri budovaní vašej imunity proti infekciám a chorobám.

  Ak trpíte alergiami alebo ste často prechladnutý, nosový sprej kapsaicínu vám môže pomôcť zmierniť vaše príznaky. Okrem toho má kapsaicín množstvo antibakteriálnych vlastností, ktoré môžu bojovať s chronickými sínusovými infekciami.

  Ak trpíte vysokou horúčkou, čili papričky môžu nielen zmierniť bolesť, ale môžu tiež stimulovať imunitný systém, aby bojoval s vírusom.

  Čili papričky udržujú zdravé srdce

  Čili papričky môžu byť tiež skvelým a prirodzeným spôsobom, ako podporiť váš kardiovaskulárny systém a predchádzať srdcovým chorobám. Majú vysoký obsah draslíka, čo je minerál s množstvom funkcií v ľudskom tele.

  Draslík v kombinácii s kyselinou listovou pomáha znížiť vaše šance na rozvoj srdcových chorôb. Okrem toho tiež draslík pomáha uvoľniť vaše krvné cievy, čo značne uľahčuje prietok krvi v tele.

  Čili papričky tiež obsahujú riboflavín a niacín. Ten je zodpovedný za udržiavanie zdravých hladín cholesterolu a následne znižuje riziko srdcových chorôb. Čili papričky tiež chránia tuky v krvi pred voľnými radikálmi.

  Cili4

  Čili papričky podporujú rast červených krviniek

  Okrem udržiavania zdravia srdca čili papričky pomáhajú aj pri tvorbe nových krvných buniek. Dôvodom je skutočnosť, že čili papričky sú bohaté aj na meď a železo. Ako také sú schopné liečiť príznaky anémie a únavy.

  Čili papričky tiež obsahujú kyselinu listovú, ktorá je kľúčom k boju proti anémii a tvorbe zdravých červených krviniek. Toto je obzvlášť cenné pre tehotné ženy, pretože nedostatok kyseliny listovej by mohlo spôsobiť vrodené chyby u novorodencov.

  Čili paparičky udržuje zdravú pokožku i vlasy

  Vitamín C v čili papričkách nielen posilňuje imunitný systém, ale vytvára a udržuje tiež kolagén, ktorý je kľúčovým proteínom nachádzajúcim sa v zdravých vlasoch a pokožke. Konkrétne, kajenské korenie je vynikajúcou prírodnou ingredienciou, ktorú môžete pridať do kozmetických procedúr.

  Kajenský korenie sa môže zmiešať do masky na tvár so zápalom kože. Môže tiež liečiť vrásky, jazvy po akné a tmavé škvrny. Kajenské korenie stimuluje prietok krvi, čo vedie k bezchybnej pokožke.

  Kajenský korenie v zmesi s olivovým olejom môže tiež vytvoriť skvelú masku na vlasy, ktorá im dodá lesk.

  en.wikipedia.org, chillichilli.sk, conserve-energy-future.com