Obsah článku

  Teff

  Teff možno nie je taký známy ako iné bezlepkové obilniny, ako je quinoa alebo pohánka, no svojou chuťou, textúrou a zdravotnými benefitmi sa vyrovná aj tým najobľúbenejším odrodám. Nielenže poskytuje pôsobivý súbor živín, ale spája sa aj so širokou škálou výhod, vrátane zlepšeného obehu, lepšieho chudnutia, lepšieho zdravia kostí a ďalších.

  Čo to teff je?

  Teff, známy aj pod vedeckým názvom Eragrostis teff, je malé bezlepkové zrno s dlhým zoznamom zdravotných výhod. Je to druh ľubovníka, ktorý pochádza z Etiópie, kde je dôležitou obilninou a používa sa na výrobu injery alebo keyty. V rokoch 8 000 až 5 000 pred Kristom boli obyvatelia etiópskej vysočiny medzi prvými, ktorí domestikovali rastliny a zvieratá ako potravu. Rastlina teff bola jednou z prvých rastlín, ktoré boli domestikované. Teffové semienko je veľmi malé, meria menej ako jeden milimeter v priemere. Na zasadenie veľkej plochy postačí hrsť teffu.

  Obilie si získava na popularite, pretože ide o bezlepkovú možnosť, ktorá sa môže pochváliť množstvom zdravotných výhod. Najmä je známe, že prirodzene vyrovnáva hladiny hormónov, zvyšuje imunitu, stimuluje trávenie, posilňuje kosti, podporuje kardiovaskulárne zdravie a dokonca pomáha pri chudnutí.

  Nutričné hodnoty teffu

  Teff je potravina s vysokým obsahom vlákniny a silným zdrojom bielkovín, mangánu, železa a vápnika. Množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sa nachádzajú v teffe, prispieva k jeho úlohe ako zdravého jedla na reguláciu hmotnosti a posilňovania kostí.

  Jedna šálka vareného teffu obsahuje približne 255 kalórií, 1,6 g tuku, 50 g sacharidov, 7 g vlákniny, 10 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, 360% ODD mangánu, horčík, fosfor, železo, meď, zinok, vápnik, draslík a sodík.

  Teff pomáha v boji proti anémii
  Teff pomáha v boji proti anémii

  Teff - 10 účinkov na zdravie

  Teff pomáha v boji proti anémii

  Železo v teffe zvyšuje okysličenie dôležitých orgánov a oblastí tela. Železo je potrebné na produkciu hemoglobínu, typu proteínu nachádzajúceho sa v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc a transportuje ho do buniek celého tela.Vedeli ste, že nedostatok železa je jedným z najrozšírenejších nutričných deficitov na svete? Na Slovensku trápi anémiou viac ako 46 tisíc pacientov. Anémia nastáva, keď telo nie je schopné dostať dostatok kyslíka do buniek a tkanív; v dôsledku toho sa telo cíti slabé a unavené.

  Štúdia z roku 2008 uvádza, že anémia z nedostatku železa môže viesť k širokému spektru nepriaznivých výsledkov, vrátane zníženej pracovnej kapacity alebo cvičebnej kapacity, zhoršenej termoregulácie, imunitnej dysfunkcie, GI porúch a neurokognitívneho poškodenia. Našťastie vďaka obsahu železa môže teff pomôcť pri liečbe a prevencii príznakov anémie.

  Teff podporuje chudnutie

  Meď dodáva telu energiu a pomáha pri hojení svalov, kĺbov a tkanív. Výsledkom je, že teff, ktorý obsahuje 28% ODD medi v jednej šálke, podporuje chudnutie a zvyšuje energiu. Adenozíntrifosfát (alebo ATP) je energetická mena tela; jedlo, ktoré jeme, sa využíva ako palivo a toto palivo sa premieňa na ATP. ATP sa vytvára v mitochondriách buniek a meď je potrebná na to, aby táto produkcia správne prebehla. Meď pôsobí ako katalyzátor pri redukcii molekulárneho kyslíka na vodu, čo je chemická reakcia, ktorá prebieha pri syntéze ATP. To znamená, že meď umožňuje telu vytvárať palivo, ktoré potrebuje na zvýšenie energetickej hladiny a spaľovanie tukov.

  Konzumácia potravín bohatých na meď tiež robí bielkoviny dostupnejšie pre telo tým, že uvoľňuje železo v krvi, čím sa stáva lepšie využiteľným. Pretože ovplyvňuje metabolizmus ATP a bielkovín, je dôležitý pre celkové hojenie a pohodu. Obsah vlákniny v teffe je tiež ďalším faktorom, ktorý vám môže pomôcť rýchlo schudnúť.

  Teff zmierňuje príznaky PMS

  Pridanie teffu do stravy znižuje zápaly, nadúvanie, kŕče a bolesti svalov spojené s menštruáciou. Pretože teff je potravina s vysokým obsahom fosforu – obsahuje 30% ODD – pomáha prirodzene vyrovnávať hormóny. Hormonálna rovnováha je primárnym faktorom, ktorý určuje symptómy PMS, takže teff tiež slúži ako prírodný liek na PMS a kŕče. Navyše meď zvyšuje hladinu energie, takže pomáha ženám, ktoré sa cítia pomalé a unavené pred a počas menštruácie. Meď tiež pomáha zmierniť bolesť svalov a kĺbov a zároveň znížiť zápal.

  Teff posilňuje imunitný systém

  Pretože teff je bohatým zdrojom vitamínov skupiny B a základných minerálov, posilňuje imunitný systém. Tiamín sa napríklad úzko podieľa na regulácii imunitnej odpovede. Keďže tiamín napomáha tráveniu, umožňuje telu ľahšie získavať živiny z potravy; tieto živiny sa používajú na posilnenie imunity a ochranu tela pred chorobami. Tiamín pomáha pri sekrécii kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je nevyhnutná pre úplné trávenie čiastočiek potravy a vstrebávanie živín. To znamená, že konzumácia teffu môže pomôcť zabrániť vzniku jeho nedostatku.

  Teff podporuje zdravie kostí
  Teff podporuje zdravie kostí

  Teff podporuje zdravie kostí

  Na Slovensku je ročne liečených cca 261 tisíc pacientov na osteoporózu, ktorá je jednou z hlavných príčin zlomenín kostí u starších ľudí. Našťastie je teff skvelým zdrojom vápnika a mangánu, takže podporuje zdravie kostí. Potraviny bohaté na vápnik sú rozhodujúce pre správnu pevnosť kostí. Rastúci mladí adolescenti potrebujú dostatok vápnika, aby telo dosiahlo svoj vrchol kostnej hmoty.

  Mangán v kombinácii s vápnikom a ďalšími minerálmi môže pomôcť znížiť stratu kostnej hmoty, najmä u starších žien, ktoré sú náchylnejšie na zlomeniny kostí a slabé kosti. Nedostatok mangánu tiež predstavuje riziko pre poruchy súvisiace s kosťami, pretože pomáha pri tvorbe kostných regulačných hormónov a enzýmov zapojených do kostného metabolizmu.

  Teff napomáha tráveniu

  Vďaka vysokému obsahu vlákniny teff pomáha regulovať tráviaci systém – pracuje na prirodzenej úľave od zápchy, nadúvania, kŕčov a iných gastrointestinálnych problémov. Kvôli štruktúre vlákniny a našej neschopnosti ju absorbovať, vláknina prechádza naším tráviacim systémom neabsorbovaná tráviacimi enzýmami v žalúdku a berie so sebou toxíny, odpad, tukové a cholesterolové častice. V tomto procese pomáha zlepšovať zdravie srdca, podporuje pocity plnosti a podporuje trávenie a detoxikáciu. Strava bohatá na vlákninu pomáha urýchliť čas potrebný na to, aby odpad rýchlo prešiel cez tráviaci trakt, čo zabraňuje poruchám trávenia. Konzumácia teffu a pitie veľkého množstva vody počas dňa vám zabezpečí pravidelné vyprázdňovanie, čo ovplyvňuje každý iný telesný proces.

  Teff podporuje kardiovaskulárne zdravie

  Konzumácia teffu môže prirodzene znížiť krvný tlak, čím sa zníži riziko srdcového infarktu a mŕtvice. Teff je bohatý na vitamín B6-pyridoxín, ktorý udržuje zdravé cievy a znižuje riziko srdcových chorôb. Vitamín B6 prospieva telu reguláciou hladín zlúčeniny nazývanej homocysteín v krvi. Homocysteín je typ aminokyseliny získanej konzumáciou zdrojov bielkovín a vysoké hladiny homocysteínu v krvi sú spojené so zápalom a rozvojom srdcových ochorení. Bez dostatku vitamínu B6 sa homocysteín hromadí v tele a poškodzuje výstelku krvných ciev; čo zas pripravuje pôdu pre nebezpečné nahromadenie plaku, a to vedie k hrozbe srdcového infarktu alebo mŕtvice.

  Štúdia z roku 1999 zistila, že keď pacienti užívajú vitamín B6 spolu s folátom (vitamín B9-kyselina listová), celkové koncentrácie homocysteínu sa výrazne znížia. Vitamín B6 pomáha liečiť vysoké hladiny homocysteínu, takže telo môže liečiť poškodenie krvných ciev. Vitamín B6 tiež hrá úlohu pri regulovaní krvného tlaku a hladín cholesterolu, čo sú dva ďalšie dôležité faktory prevencie srdcových chorôb.

  Teff pomáha pri liečbe diabetu
  Teff pomáha pri liečbe diabetu

  Teff pomáha pri liečbe diabetu

  Teff pomáha spomaliť uvoľňovanie cukru do krvného obehu. Konzumácia jednej šálky teffu dodá telu viac ako 100% ODD mangánu. Telo potrebuje mangán na pomoc pri správnej produkcii tráviacich enzýmov zodpovedných za proces nazývaný glukoneogenéza, ktorý zahŕňa premenu proteínových aminokyselín na cukor a rovnováhu cukru v krvnom obehu. Ukázalo sa, že mangán pomáha predchádzať vysokým hladinám cukru v krvi, ktoré môžu prispievať k cukrovke – funguje ako prírodný liek na cukrovku.

  Štúdia z roku 2013 testovala účinky suplementácie mangánu u myší, ktoré boli náchylné na cukrovku spôsobenú diétou. Výskum naznačuje, že skupina myší, ktorým bol podávaný mangán počas 12 týždňov, zaznamenala zlepšenú toleranciu glukózy v porovnaní s myšami, ktoré mangán neužívali. Skupina liečená mangánom vykazovala zlepšenú sekréciu inzulínu, zníženú peroxidáciu lipidov a zlepšenú funkciu mitochondrií.

  Teff slúži ako bohatý zdroj bielkovín

  Konzumácia denne viac bielkovinových potravín má množstvo výhod. Udržuje náš metabolizmus v pohybe, energiu a stabilnú hladinu cukru v krvi. Bez dostatočného množstva rôznych zdrojov bielkovín vo vašej strave riskujete, že budete mať nedostatok určitých aminokyselín, čo vedie k nízkej energii, problémom s budovaním svalovej hmoty, nízkej koncentrácii a pamäti, nestabilnej hladine cukru v krvi a ťažkostiam s udržaním alebo chudnutím. Jesť potraviny s bielkovinami, ako je teff, zlepšuje svalovú hmotu, vyrovnáva hormóny, udržuje chuť do jedla a náladu pod kontrolou, podporuje zdravú funkciu mozgu a spomaľuje starnutie.

  Štúdia z roku 2011 naznačuje, že keď športovci konzumujú stravu s vysokým obsahom bielkovín, zvyšuje to úroveň fungovania a stimuluje syntézu bielkovín svalov. Podľa výskumu by mali jedlá a občerstvenie s vysokým obsahom bielkovín konzumovať športovci, ktorí sa venujú vysokofrekvenčným a vysoko intenzívnym tréningom.

  Teff slúži ako alternatíva lepku

  Teff je bezlepkové zrno, takže ľudia s celiakiou alebo neznášanlivosťou lepku môžu bezpečne pridať teff do svojej stravy a využiť jeho zdravotné výhody. Celiakia je vážna porucha trávenia, ktorá na celom svete narastá. Keď má človek celiakiu, glutén spôsobuje imunitnú reakciu, ktorá sa zameriava na črevné klky. Tieto výbežky podobné prstom sú zodpovedné za absorpciu živín a poškodenie časom sploští klky. Choroba je spojená s problémami, ako je podvýživa a môže spôsobiť dlhý zoznam nepriaznivých účinkov na zdravie.

  Niektoré bežné príznaky celiakie alebo intolerancie lepku zahŕňajú nadúvanie alebo bolesť brucha, úzkosť, bolesť kĺbov alebo kostí, vredy, zápchu, neplodnosť, kožné vyrážky, vracanie, zapáchajúcu alebo mastnú stolicu a chronickú hnačku. Intolerancia lepku sa tiež považuje za výrazne častejšiu ako celiakia. Aby ste prekonali citlivosť na lepok, skúste na chvíľu prejsť na stravu bez lepku, aby sa črevné klky mohli zotaviť a potom pomaly zaraďte pšeničné produkty späť do stravy. Ak sa u vás objavia podobné reakcie po konzumácii lepku, môžete mať závažnejšiu intoleranciu, ktorá si vyžaduje úplné vyhýbanie sa mu. Teff je skvelá alternatíva k pšenici, takže experimentujte s týmto drobným zrnkom alebo inými bezlepkovými zrnami, ako je quinoa a venujte veľkú pozornosť tomu, ako vaše telo reaguje na zmenu.

  Z teffu si môže pripraviť výbornú kašu.
  Z teffu si môže pripraviť výbornú kašu.

  Riziká a vedľajšie účinky teffu

  Hoci je to menej časté, niektorí ľudia hlásili alergické reakcie alebo neznášanlivosť po konzumácii teffu. Ak sa u vás vyskytnú nežiaduce vedľajšie účinky alebo príznaky potravinovej alergie, ako je žihľavka, svrbenie alebo opuch, okamžite prestaňte teff používať a poraďte sa so svojím lekárom.

  Avšak pre väčšinu ľudí je teff úplne bezpečný a výživný, keď sa konzumuje v potravinách. Slúži ako skvelá alternatíva k pšenici a môže sa pochváliť množstvom zdravotných výhod.

  Ako teff nakupovať a používať?

  Teff je našťastie široko dostupný a dá sa ľahko nájsť v miestnych obchodoch so zdravou výživou a online predajniach. Teff skladujte v uzavretej nádobe, aby sa maximalizovala jeho potenciálna trvanlivosť.

  Teff má sladkú, ľahkú chuť, ktorá sa často označuje ako zemitá a orechová. Vďaka tomu je skvelým doplnkom takmer akéhokoľvek bezlepkového jedla alebo receptu.

  Teff sa bežne používa na výrobu chleba injera. Injera je kysnutý chlieb s jedinečnou špongiovou textúrou, ktorý sa vyrába z teffovej múky, ktorá sa zmieša s vodou a nechá sa niekoľko dní kysnúť, ako pri kysnutom predkrme; v dôsledku tohto procesu má injera jemne kyslú chuť. Injera je potom pripravená na pečenie do veľkých plochých palaciniek.

  zdroj: draxe.com

  zdroj obrázky: heveganatlas.com, drshikhasharma.com, who.int, bistroonesix.com