Všetky potravinové výrobky okrem tých, ktoré si pestujete v záhrade obsahujú konzervanty. Každý výrobca pridáva do potravín konzervačné látky počas spracovania. Vo všeobecnosti je účelom zabrániť znehodnoteniu počas prepravy.

Jedlo je pre prežitie veľmi dôležité, takže konzervovanie potravín je jednou z najstarších technológií používaných ľuďmi, aby sa predišlo jeho kazeniu. Na tento účel sa našli a zlepšili rôzne spôsoby a prostriedky.

Varenie, mrazenie a chladenie, pasterizácia, dehydratácia, morenie sú tradičné. Cukor, minerálna soľ a soľ sa tiež často používajú ako konzervačné látky. Jadrové žiarenie sa v súčasnosti používa aj ako potravinové konzervanty. Ako konzervanty potravín fungujú aj modifikované baliace techniky, ako je vákuové balenie a hypobarické balenie.

Konzervovanie potravín sa v zásade uskutočňuje z troch dôvodov:

  • zachovanie prírodných charakteristík potravín
  • zachovanie vzhľadu jedla
  • zvýšenie hodnoty skladovaných potravín

Prírodné potravinové konzervanty

V kategórii prírodných konzervačných látok prichádzajú do úvahy soľ, cukor, alkohol, ocot atď. Jedná sa o tradičné konzervačné látky v potravinách, ktoré sa používajú aj doma pri výrobe uhoriek, džemov a džúsov atď. Za prirodzené spôsoby konzervovania potravín sa považuje aj zmrazenie, varenie i solenie. Citrusové potravinové konzervanty, ako je kyselina citrusová a kyselina askorbová, pôsobia na enzýmy a narušujú ich metabolizmus, čo vedie k ich konzervácii.

Cukor a soľ sú najskoršie prírodné konzervačné látky, ktoré veľmi účinne znižujú rast baktérií v potravinách. Na ochranu mäsa a rýb sa soľ stále používa ako prírodné konzervačné látky.

Chemické potravinové konzervanty

Chemické konzervačné látky sa tiež používajú už dlhšiu dobu. Zdá sa, že sú najlepšie a najúčinnejšie pre dlhšiu trvanlivosť a sú všeobecne prekvapivými dôkazmi na účely zachovania.

Príkladmi chemických konzervačných látok sú:

  • benzoáty (ako je benzoan sodný, kyselina benzoová)
  • dusitany (napríklad dusitan sodný)
  • sírany (napríklad oxid siričitý)
  • sorbáty (ako je sorbát sodný, sorbát draselný)

Antioxidanty sú tiež chemické konzervačné látky, ktoré pôsobia ako lapače voľných radikálov. Do tejto kategórie konzervačných látok v potravinách patrí vitamín C, BHA (butylovaný hydroxyanizol), inhibítory bakteriálneho rastu, ako je dusitan sodný, oxid siričitý a kyselina benzoová.

Potom je tu etanol, ktorý je jedným z chemických konzervačných látok v potravinách, víne a potravinách uložených v brandy. Na rozdiel od prírodných konzervačných látok sú niektoré chemické konzervačné látky škodlivé. Príkladom sú oxid siričitý a dusitany. Oxid siričitý spôsobuje podráždenie priedušiek a dusitany sú karcinogénne.

Umelé konzervačné látky

Umelé konzervačné látky sú chemické látky, ktoré zastavujú oneskorený rast baktérií, kazia sa a sfarbujú. Tieto umelé konzervačné látky sa môžu pridávať do potravín alebo sa môžu na potraviny nastriekať.

Druhy umelých konzervačných látok

  • antimikrobiálne látky - patria sem benzoáty, benzoan sodný, sorbáty a dusitany
  • antioxidanty - patria sem siričitany, vitamín E, vitamín C a butylovaný hydroxytoluén (BHT)
  • chelátotvorné činidlo - má kyselinu etyléndiamíntetraoctovú dvojsodnú (EDTA), polyfosforečnany a kyselinu citrónovú

Škodlivé konzervačné látky

Aj keď sa konzervačné látky používajú na udržanie potravín v čerstvom stave a na zastavenie rastu baktérií, existujú však stále určité konzervačné látky, ktoré sú škodlivé, ak sa požívajú v množstve vyššom, ako sú predpísané limity.

Niektoré škodlivé konzervačné látky sú:

Benzoáty

Táto skupina chemických potravinárskych konzervačných látok bola v Rusku zakázaná z dôvodu jej úlohy pri vyvolaní alergií, astmy a kožných vyrážok. Tiež sa predpokladá, že spôsobuje poškodenie mozgu. Tento konzervačný prostriedok sa používa v ovocných šťavách, čaji, káve atď.

Butylates

Predpokladá sa, že tento chemický konzervant potravín spôsobuje vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu. Môže to ovplyvniť funkciu obličiek a životné funkcie. Nachádza sa v masle, rastlinných olejoch a margaríne.

BHA (butylovaný hydroxyanizol)

Predpokladá sa, že BHA spôsobuje choroby a rakovinu. Tento konzervačný prostriedok sa používa na konzervovanie čerstvých bravčových a bravčových klobás, zemiakových lupienkov, instantných čajov, koláčových zmesí a mnohých ďalších.

Karamel

Karamel je farbivo, ktoré spôsobuje nedostatok vitamínu B6, genetické vady a rakovinu. Nachádza sa v cukrovinkách, chlebe, jedle z hnedej farby a mrazenej pizze.

Okrem toho existuje mnoho ďalších škodlivých konzervačných látok. Sú to bromičnany, kofeín, karagénan, chlór, uhoľný decht AZO, galáty, glutamáty, monoglyceridy a diglyceridy, dusičnany/dusitany, sacharín, erytrobát sodný, siričitany a tanín.

foodadditivesworld.com

Zoznam éčiek v kategórii chemické konzervačné látky