Prírodné potravinové kyseliny sú jediné jedlé kyseliny z obrovského zoznamu potravinárskych prídavných kyselín. Ide o organické a anorganické kyseliny a látky, z ktorých kyseliny vznikajú pôsobením vody a tepla. Kyseliny dodávajú potravinám kyslú chuť, ale zároveň môžu účinkovať aj inak. Zriedená kyselina octová čiže bežný ocot okysľuje nakladané uhorky, dodáva im chuť a zároveň ich konzervuje.
Látky upravujúce kyslosť (alebo tiež regulátory pH) ovplyvňujú kyslosť či zásaditosť potraviny. Patria sem kyseliny, zásady a neutralizačné činidlá. Často sa jedná o tzv. pufre, čo sú látky tlmiace výkyvy pH.
Zdravé potravinové kyseliny
Prirodzene sa vyskytujúcimi potravinovými kyselinami sú kyselina citrónová, kyselina jablčná a kyselina vínna. Tieto potravinové kyseliny, tiež známe ako zdravé kyseliny, sa nachádzajú v prírodných plodoch, ktoré majú kyslú chuť, ako sú brusnice, bobule hrozna, čučoriedky, slivky, čerešne, pomaranče, guava, grapefruit, ananás, jablká, broskyne a iné semenné ovocie. Kyselina vínna sa nachádza v hrozne, ananáse a zemiakoch. Bez prítomnosti týchto kyselín môžu tieto plody chutiť nevýrazne.
Nezdravé potravinové kyseliny
Do kategórie nežiaducich potravinových kyselín patrí kyselina šťaveľová, kyselina benzoová, kyselina močová a kyselina trieslová. Všetky tieto potravinové kyseliny sa pridávajú na zvýšenie kyslostí chutí potravín. Kyseliny okrem jedla pôsobia aj ako antioxidanty a konzervačné látky. To je dôvod, prečo sa ocot používa na konzervovanie ovocia a zeleniny. Bežné kyseliny v potravinách, ktoré sa považujú za nezdravé, sa nachádzajú v potravinových výrobkoch, ako je čaj, kakao, korenie, rebarbora, špenát atď. Telo zvyčajne má svoje vlastné systémy na zaobchádzanie s týmito kyselinami v prípade, že sa konzumujú v nadmernom množstve. Tieto kyseliny zvyčajne spracováva a vytláča ich ako odpadový materiál.
Avšak konzumácia mnohých nezdravých potravinových kyselín vytvára tlak na obličky a môže ich v dlhodobom horizonte poškodiť.
ceff.info/cz, foodadditivesworld.com