Zahusťovadlá

Zahusťovadlá sú látky, ktoré sa pridávajú do potravinových prípravkov na zvýšenie ich viskozity bez zmeny iných vlastností.

Zahusťovadlo potravín je modifikovaný potravinový škrob, polysacharid alebo určité rastlinné gumy. Keď sa do nápoja pridáva zahusťovadlo absorbuje tekutinu a tekutina zhustne. Rozklad škrobu zvráti zahusťovanie a takmer všetka voda v nápoji je k dispozícii ako voľná tekutina na absorpciu v tele. Pokiaľ je zahusťovadlom rastlinná guma, bude zadržiavať vodu aj počas trávenia. Zahusťovacie činidlo na rastlinnej báze tak môže znížiť dostupnosť tekutín v tele. Bežne používané zahusťovadlá sú pektín, lignín, algin, gumy a agar-agar.

Druhy zahusťovadiel

Zahusťovadlo potravín, ak sa používa v akomkoľvek jedle, absorbuje tekutinu a zahusťuje ju, ale nemení fyzikálne alebo chemické vlastnosti potraviny. Na základe toho, z čoho sa vyrábajú, sú zahusťovadlá potravín rozdelené do dvoch kategórií:

  • polysacharidy (škroby, rastlinné gumy a pektín) - potravinový škrob je prášok bez chuti, do ktorého možno zaradiť šípkový koreň, kukuričný škrob, katakuriho škrob, zemiakový škrob, ságo a tapioku
  • bielkoviny

Ako používať zahusťovadlá potravín?

Použitie zahusťovadiel závisí od druhu potravín a účelu, pre ktorý ich budete používať. Napríklad v prípade kyslých potravín sa uprednostňuje použitie sušeného koreňa arrowroot ako zahusťovadla namiesto kukuričného škrobu, pretože neskoršie stráca zahusťovaciu vlastnosť. Niektoré zahusťovadlá sa môžu použiť kedykoľvek počas varenia jedla a niektoré sa používajú blízko konečného stupňa.

Múka je prostriedok na zahusťovanie potravín, ktorý sa používa počas varenia, pretože inak dodá nevarenú chuť. Pokiaľ ide o omáčky a dusené mäso, zápraška sa používa ako zahusťovadlo potravín. Zápraška sa zvyčajne vyrába z múky a masla. Toto zahusťovadlo sa používa pri výrobe hustej omáčky.

Ak používate múku ako zahusťovadlo potravín, musíte omáčku neustále miešať. Pokiaľ nie je premiešaná, vytvoria sa zhluky, ktoré sa potom veľmi ťažko rozpustia. Pred použitím múku najprv pripravte vo vode alebo v tekutine, ktorú chcete použiť, a potom ju uvarte v omáčke alebo jedle.

Vaječné žĺtky, orechy, jogurt sú niektoré ďalšie prírodné zahusťovadlá potravín.

Zahusťovadlá a rastlinné gumy môžete používať so všetkými druhmi prírodných či syntetických potravinárskych farieb.

foodadditivesworld.com