Stabilizátory sú nevyhnutnou látkou v potravinách, ktoré sa klasifikujú ako potravinárske prídavné látky. Keď sa pridávajú do potravín, vyhladzujú textúru jedla a dodávajú potravinám určitý obsah.

Stabilizátory potravín sa pridávajú v relatívne malom množstve, ktoré zhoršuje účinok emulgátorov. Dávajú produktu jednotný charakter a aromatické zlúčeniny držia v disperzii.

Definícia stabilizátorov podľa technológie spracovania potravín

„Stabilizátory sú látky alebo chemikálie, ktoré umožňujú, aby zložky potravín, ktoré sa dobre nemiešajú, zostali po zmiešaní v homogénnom stave.“

Definícia stabilizátorov podľa potravinového práva

„Stabilizátory sú látky, ktoré umožňujú udržiavať fyzikálno-chemický stav potraviny; stabilizátory zahŕňajú látky, ktoré umožňujú udržiavanie homogénnej disperzie dvoch alebo viacerých nemiešateľných látok v potravine a zahŕňajú tiež látky, ktoré stabilizujú, zachovávajú alebo zosilňujú výživu.“

Stabilizátory potravín sa zamieňajú s konzervačnými látkami. Medzi nimi je však rozdiel. Stabilizátory sa používajú na zachovanie fyzikálnych vlastností potravín a konzervačné látky zabraňujú kazeniu potravín. Stabilizátory potravín zvyšujú stabilitu a hrúbku potravín tým, že viažu svoje veľké molekuly.

Účel stabilizátorov

  • zachovávajú konzistenciu potravín
  • stabilizátory potravín neumožňujú separáciu zložiek, ktoré sú navzájom spojené emulgátormi

Stabilizátory sa používajú v mnohých druhoch výrobkov, napríklad v zmrzline, margaríne, nízkotučných nátierkach, mliečnych výrobkoch, šalátových dresingoch či majonéze.




Zoznam éčiek v kategórii stabilizátory