Protihrudkujúce látky sú potravinové prísady, ktoré udržujú prášok alebo granulovaný materiál sypký. Prostriedky proti hrudkovaniu v skutočnosti bránia tvorbe hrudiek, vďaka ktorým sú tieto výrobky zvládnuteľné pri balení, preprave a pri použití konečným spotrebiteľom.
Činidlá proti hrudkovaniu pozostávajú z takých látok, ako je škrob, uhličitan horečnatý a oxid kremičitý a pridávajú sa k pevným časticiam jemných častíc, ako sú napríklad potravinové výrobky - stolová soľ, múka, káva a cukor.
Protihrudkujúce činidlá sú tiež jedným z najbežnejších látok na ošetrenie múky.
Ako funguje protihrudkujúca látka?
Protihrudkujúce látky fungujú buď adsorbovaním prebytočnej vlhkosti alebo častíc a ich odpudením vo vode. Niektoré protihrudkujúce látky sú rozpustné vo vode; iné sú rozpustné v alkoholoch alebo iných organických rozpúšťadlách. Kremičitan vápenatý (CaSiO3), bežné protihrudkujúce činidlo, ktoré sa pridáva do stolovej soli, absorbuje vodu aj olej.
Aj keď sú to potravinárske prídavné látky, činidlá proti hrudkovaniu majú aj iné uplatnenie. Bežne sa používajú napríklad v nepotravinových výrobkoch, ako sú cestná soľ, hnojivá, kozmetika, syntetické detergenty a v iných takýchto výrobných aplikáciách.
Typy protihrudkujúcich látok
Existujú dva typy protihrudkujúcich látok - prírodné a syntetické. Väčšina prostriedkov proti hrudkovaniu je vyrobená zo syntetických látok, ako je oxid kremičitý alebo stearát horečnatý a vápenatý (pevné nasýtené mastné kyseliny.) Existuje však veľa látok, ktoré nespôsobujú hrudkovanie a pochádzajú z prírodných zdrojov. Niektoré z prírodných protihrudkujúcich činidiel zahŕňajú kaolín (E559, mastenec (E553b) a bentonit). Niektorí výrobcovia protihrudkujúcich látok tiež vyrábajú organické a hypoalergénne protihrudkujúce činidlá z takého prírodného zdroja, ako je ryža.
Umelé protihrudkujúce činidlá sa vyrábajú z chemikálií a iných umelých látok, ako sú kremičitany, kyseliny atď. Medzi príklady vyrobených protihrudkujúcich činidiel patria kremičitan vápenatý (E552), uhličitan horečnatý (E504) a hlinitokremičitan sodný (E554) atď. Väčšina protihrudkujúcich látok sa nachádza s číslami od 500 do 599. Avšak, okrem zoznamu E čísel protihrudkujúcich látok, existuje niekoľko, ktoré spadajú do iných kategórií, ako sú regulátory kyslosti (pretože slúžia na dva účely).
foodadditivesworld.com