Povlaková látka je prírodná alebo syntetická látka, ktorá poskytuje voskový, homogénny povlak, ktorý zabraňuje strate vody z povrchu, poskytuje ďalšiu ochranu a zároveň vytvára pekný lesklý povrch výrobkov.

Povlaky, ktoré sú jedlé alebo ktoré sú ľahko odstrániteľné, sa nepovažujú za povlakové látky.

Povrchové látky sa používajú hlavne na úpravu povrchu ovocia a zeleniny alebo napríklad na leštenie cukroviniek, čokolády, drobného trvanlivého pečiva s polevou, orechových jadier, zrnkovej kávy a doplnkov stravy. Povrchové filmy sú aplikované na rôzne dražé, cukríky a cukrovinky, udržujú tvar a zvyšujú chuť a príťažlivosť. Lesklý povrch je často žiadaný u cukroviniek, napríklad orieškov v čokoláde a podobných výrobkov. Citrusovým plodom, jablkám a hruškám dodávajú lesk, zabraňujú zmenšovaniu hmotnosti a v prípade citrusov účinkujú ako nosiče fungicídov. Povrchové filmy zabraňujú pri zelenine stratám vody a poškodeniu povrchu počas transportu a zlepšujú vzhľad a tým i predajnosť. Najčastejšie sa takto upravujú paradajky, uhorky, niekde aj papriky, tekvica a ďalšie druhy. Jedlé povrchové filmy môžu v niektorých potravinách napomáhať aplikácii aromatických látok (účinkovať ako nosiče arómy), ktoré sú väčšinou kvapalné.

Ochranné povrchové filmy môžu obsahovať rôzne prídavné látky, ktoré majú za úlohu chrániť povrch potraviny. Jedná sa napríklad o konzervanty (kyseliny benzoovú - E210, sorbovú - E200 a propionovú - E280 a ich soli) a antioxidanty (ktoré môžu v povrchových filmoch chrániť orechy pred žltnutím). Citrusové plody sú často ošetrené fungicídmi, napr. tiabendazolu (E233) alebo kyselinou sorbovú (E200).

ceff.info/cz

Zoznam éčiek v kategórii povlakové látky