Sója - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Sója

  Sója je strukovina, ktorá je dnes najväčšou potravinárskou plodinou na svete. Používa sa na výboru oleja, mlieka i syra tofu. Dve hlavné odrody pestovaných sójových bôbov sú žlté a čierne. Známe sú tiež zelené sójové bôby, v Číne a Japonsku nazývané ako Edamame.

  Sója je považovaná za jednu z najstarších kultúrnych plodín. Pochádza zo severnej a strednej Číny. Prvé zmienky o sóji nachádzame v knihách známych ako "Pen-Cao-Kong-Mu" datovaných pred 2838 rokmi. Do Spojených štátov a Európy bola sója dovezená v 18. storočí. Najväčšími producentmi sójových bôbov sú USA, Brazília a Argentína.

  Obsah vitamínov a minerálov v sóji

  Sója v 100 g obsahuje 147 kalórií, 7 g tukov, 11 g sacharidov, 4 g vlákniny a 13 g bielkovín, fytoestrogén (je prírodná látka s účinkom podobným estrogénu) a betakarotén. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, selén, železo, zinok, sodík, mangán a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.

  Sója bojuje proti rakovine, udržuje zdravé srdce, pomáha pri menopauze, podporuje trávenie, udržuje zdravé kosti, bráni vzniku vrodeným vadám, bráni vzniku cukrovky, znižuje poruchy spánku, udržuje zdravú pokožku.


  Sója

  Sója - 10 účinkov na zdravie

  Sója bojuje proti rakovine

  Sójové bôby majú vysokú úroveň antioxidantov, ktoré sú dobré pre prevenciu nástupu rôznych rakovín. Antioxidanty vyhľadávajú a neutralizujú voľné radikály, čo sú nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu. Tieto voľné radikály môžu spôsobiť, že zdravé bunky zmutujú na smrtiace rakovinové bunky. Okrem toho, sójové bôby sú bohaté na vlákninu, čo je tiež spojené s nižším rizikom kolorektálnej rakoviny a rakoviny hrubého čreva.

  Sója udržuje zdravé srdce

  Sójové bôby sú zdrojom zdravšieho, nenasýteného tuku, ktorý pomáha znížiť celkový cholesterol. To umožňuje zabrániť stavom, ako je ateroskleróza, ktoré môžu ľahko viesť k srdcovému infarktu a cievnej mozgovej príhode. Sója obsahuje tiež kyselinu linolovú a kyselinu linolénovú, ktoré regulujú funkciu hladkého svalstva v tele a pomáhajú udržiavať primerané hladiny krvného tlaku. A nakoniec - sója obsahuje aj vlákninu, ktorá znižuje hladiny cholesterolu v tele škrabaním nadbytočného cholesterolu zo stien ciev a tepien.

  Sója pomáha pri menopauze

  ójové bôby sú veľmi dobrým zdrojom izoflavónov, ktoré sú základnými zložkami ženského reprodukčného systému. Počas menopauzy hladiny estrogénu významne klesajú. Izoflavóny sa môžu viazať na estrogénové receptorové bunky, takže telo nemá pocit, že by prechádzalo takou dramatickou zmenou. To zmierňuje mnohé príznaky menopauzy, ako sú výkyvy nálady, návaly horúčavy a iné. Menopauza môže byť traumatickým obdobím života pre mnoho žien a sójové bôby sú skvelým spôsobom, ako zmierniť túto zásadnú zmenu života.

  Sója podporuje trávenie

  Jedným z najčastejších prvkov, ktoré chýba v strave mnohých ľudí, je vláknina, ktorá je prítomná vo veľkých množstvách v sójových bôboch. Vláknina je nevyhnutnou súčasťou zdravého tela, najmä pokiaľ ide o tráviaci systém. Vláknina stimuluje peristaltický pohyb, čo je kontrakcia hladkých svalov, ktoré tlačia jedlo cez tráviaci systém. Je to dôležité, pretože zápcha môže byť veľmi vážny stav, ktorý vedie k závažným stavom, vrátane kolorektálneho nádoru.

  Sója udržuje zdravé kosti

  Sójové bôby majú vysoký obsah vitamínov a minerálov a impozantné hladiny vápnika, horčíka, medi, selénu a zinku v nich sú tiež veľmi dôležité pre zdravé kosti. Všetky tieto elementy sú nevyhnutné na podporu osteotropnej aktivity, ktorá umožňuje rast nových kostí a tiež urýchľuje proces hojenia kostí. Konzumácia sójových bôbov môže byť dlhodobým riešením problémov, ako je osteoporóza, ktorá sa bežne vyskytuje pri starnutí.

  Sója1

  Sója bráni vzniku vrodeným vadám

  Vysoké hladiny komplexu vitamínu B a kyseliny listovej v sójových bôboch sú veľmi dôležité pre tehotné ženy. Kyselina listová zabezpečuje prevenciu defektov nervovej trubice u dojčiat, čo zabezpečuje zdravé dieťa.

  Sója bráni vzniku málokrvnosti

  Sójové bôby sú bohaté na meď a železo a obe sú nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek. S primeraným množstvom červených krviniek v tele, končatiny a základné orgánové systémy môžu efektívne fungovať. Tým sa maximalizuje metabolická aktivita a zvyšuje sa hladina energie a zároveň sa vyhýba nebezpečným stavom, ako je anémia.

  Sója bráni vzniku cukrovky

  Sójové bôby sú účinnou metódou prevencie a zvládania diabetu, predovšetkým preto, že preukázali schopnosť zvyšovať receptory inzulínu v tele, čím účinne pomáhajú zvládať ochorenie alebo bránia jeho výskytu.

  Sója znižuje poruchy spánku

  Sójové bôby pomáhajú znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti. Majú tiež vysoký obsah horčíka, ktorý je priamo spojený so zvyšovaním kvality, trvania a pokojnosti spánku.

  Sója udržuje zdravú pokožku

  Sója zvlhčuje pokožku - dobre hydratovaná koža je nutnosťou, pokiaľ ide o udržanie zdravej pokožky. Sója pôsobí ako hydratačný krém na kombinovanú pleť a je tiež užitočná na to, aby sa zbavila suchej, šupinatej kože. Ak máte mastnú pleť, môžete použiť túto úžasnú fazuľu na odstránenie prebytočného oleja z kože.

  Sója znižuje známky starnutia -  ako je zmena farby pleti, vrásky, tmavé škvrny, jemné linky, atď. Fytoestrogény v sóji pomáhajú produkovať viac estrogénu v tele, aby sa znížili vrásky a jemné linky.

  Sója obsahuje vitamín E - ktorý pomáha obnoviť odumreté bunky kože a tiež vytvára nové kožné bunky. To pomáha pokožke vyzerať mlado a žiarivo. Rozdrvte sójové bôby s malým množstvom vody a aplikujte na tvár. Nechajte pôsobiť 20 až 25 minút, aby ste hydratovali vašu pokožku. Túto masku používajte trikrát týždenne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

  Sója3

  POZOR na nežiadúce účinky sóje!

  Hoci existuje veľa prospešných aspektov konzumácie sóje a sójových produktov, existujú aj niektoré potenciálne negatívne zdravotné účinky konzumácie sójových bôbov:

  • v sójových bôboch sú zlúčeniny napodobňujúce estrogén, muži môžu občas vyvinúť hormonálnu nerovnováhu, ak konzumujú veľké množstvo sójových bôbov alebo sójového mlieka. U mužov to môže viesť k neplodnosti, sexuálnej dysfunkcii a nižšiemu počtu spermií.
  • v sóji existujú určité zlúčeniny, ktoré môžu narušiť činnosť štítnej žľazy a viesť k strume (nerakovinové zväčšenie štítnej žľazy), ako aj k prerušeniu normálnej hormonálnej aktivity v tele

  Okrem týchto negatínych účinkov je sója zdravou a prospešnou voľbou pre milióny ľudí na celom svete.

  Ako sóju nakupovať?

  Sóju si môžete kúpiť sušenú ako strukovinu, alebo niektorý z mnohých produktov vyrobených zo sóje. Vyberajte si ale fermentované (zbavené toxínov a škodlivých vplyvov) sójové produkty, pretože nefermetované môžu byť pri častej konzumácií spúšťačom zdravotných problémov. Vyhýbajte sa tiež jej geneticky modifikovanej podobe.

  Ako sóju spotrebovať?

  Sójové bôby môžu byť konzumované v rôznych formách a z nich môžu byť vyrobené rôzne recepty. Niektoré obľúbené sójové výrobky sú:

  Tofu - sójový syr

  Edamame - sú to zelené sójové bôby
  Miso polievka - tradičná japonská polievka
  Natto - tradičné japonské jedlo pripravené z fermentovaných sójových bôbov
  Sójové bôby - jemné, zelené sójové bôby
  Sójový syr - náhrada syrov zo sójových bôbov
  Sójové lupienky so sójovou múkou
  Sójová múka z pražených sójových bôbov
  Sójové mlieko vyrobené zo zrelých sójových bôbov
  Sójové orechy - chrumkavé občerstvenie
  Sójový jogurt vyrobený zo sójového mlieka
  Tempeh - vyrobené kvasením sóje

  čítaj tiež

  Sójový olej - 7 účinkov na zdravie

  Sójový olej - 7 účinkov na zdravie

  Sójový olej obsahuje najviac prírodného lecitínu zo všetkých olejov. Lecitín bezpochyby zlepšuje pamäť, udržuje bystrú mysel, upravuje a upokojuje nervové vypätie človeka. Pri každodennom strese si určite doprajte sójový olej na upokojenie.

  https://www.organicfacts.net/h...

  https://www.stylecraze.com/a...

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...