E100 - Kurkumín

Kategória

farbivá

Skóre škodlivosti

0

Charakteristika

Kurkumín je prírodné farbivo sýto žltej až oranžovej farby, ktoré dáva jedlám mierne horkastú a drevnatú chuť. Zámerne je zamieňaný za drahý šafran a verne nahrádza žltú farbu vajec u pečiva.

Použitie

Kurkuma aj kurkumín majú svoje miesto v tradičnej ázijskej kuchyni. Typicky sa vyskytuje v kari korení, kari pastách, vanilkových pudingoch, vanilkových dezertoch, žuvačkách, jogurtoch, syroch, zmrzlinách, instantných polievkach, horčici, nealko nápojoch a margarínoch. Bežne je použité v zmesiach s alkoholom či polysorbátom (E432 - E463). V priemysle nájde uplatnenie u farbení dreva, lakov, pri výrobe papiera, mastí alebo vosku.

Výroba

Získava sa z čerstvých a sušených podzemkov alebo koreňov kurkumi (Curcuma domestica, Curcuma longa), čo je rastlina príbuzná zázvoru. Je dovážaný z Číny, Indie a Pakistanu. Pre extrakciu čistého kurkumínu sa používajú organické rozpúšťadlá.

Nežiadúce účinky

U zdravého človeka nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Môže ale dráždiť pokožku. Odporúča sa neprekračovať denný limit 0-0,5 mg na kg telesnej váhy. Je vhodné vyhýbať sa jeho konzumácii pri pečeňových a žlčníkových problémoch, v tehotenstve a pri poruchách zrážanlivosti krvi alebo pri problémoch s počatím. V niektorých prípadoch sa dokázala účinnosť extraktu na štítnu žľazu ošípaných. Znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí protinádorovo a protizápalovo, znižuje riziko vzniku srdcového zlyhania a podporuje trávenie.

Doplňujúce informácie

Celý rad výrobcov týmto farbivom nahrádza tartrazín (E102).


zdroj: ferpotravina.cz