Charakteristika

Anorganická látka vyskytujúca sa v podobe bezfarebných kryštálikov alebo ako biely prášok rozpustný vo vode. Ide o konzervant s nižšou účinnosťou. Má antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti.

Použitie

Kyselinu boritú možno využiť na konzervovanie mliečnych výrobkov, vaječných zmesí alebo rýb, ale v SR (celej EÚ) je povolené pridávať ju iba do kaviáru. Je to z toho dôvodu, že nie je presne stanovené, od akého množstva môže byť nebezpečná pre ľudský organizmus. Jej antiseptické, baktericídne a fungicídne vlastnosti z nej robia prostriedok vhodný napríklad na ošetrovanie citrusových plodov. S jej 2 až 3% roztokom sa tiež možno stretnúť v očnom lekárstve pod názvom borová voda. Ďalšie využitie má napr. v detskom púdri, mydlách, očných krémoch, ústnych vodách a v ďalšej kozmetike.

Výroba

Pripravuje sa z minerálu bóraxu a anorganických kyselín, napr. kyseliny chlorovodíkovej.

Nežiaduce účinky

Táto látka môže vykazovať toxické účinky ako pri požití, tak pri kontakte s pokožkou. Kozmetické prípravky s jej obsahom by nemali používať deti, ktoré voči nim môžu byť obzvlášť citlivé. Kyselina boritá funguje ako odtučňovací prostriedok ale takto môže zásadne pozmeniť organizmus. Aj napriek početným varovaniam zo strany Americkej lekárskej spoločnosti (Amercian Medical Association) ohľadom jej možnej toxicity je stále používaná, a to aj v potravinárstve. Časté podávanie vyšších dávok môže vyvolať zvracanie, hnačku, krvácanie, anémiu, kožné ťažkosti. Sú zaznamenané prípady otravy po jej požití.

Doplňujúce informácie

Z dôvodu prejavov nežiaducich účinkov nebola predtým kyselina boritá v SR ako prídavná látka povolená, teraz je možné ju pridávať do kaviáru (jeseterie ikry) - platí pre celú EÚ. V USA kyselina boritá povolená je, ale iba ako nepriama potravinárska prísada do lubrikantov a kozmetických prípravkov: mydiel určených na umývanie mastnej pokožky, soľ do kúpeľa alebo prípravkov pre hygienu nôh. Kyselina boritá odpudzuje hmyz, ako sú mravce, šváby a podobne, likviduje burinu a nachádza využitie pri impregnácii dreva proti plesniam alebo ako súčasť pyrotechnických zmesí. Z ďalších uplatnení tejto látky možno menovať vystužovanie knôtov sviečok alebo moridlo textilných materiálov.