E900 - Dimetylsilikonový olej

Kategória

emulgátory protihrudkujúce látky protipeniace činidlá

Skóre škodlivosti

2

dimetylpolysiloxan

Charakteristika

Ide o bezfarebnú viskóznu kvapalinu.

Použitie

Používa sa ako prípravok proti tvorbe peny napríklad pri výrobe vína, marmelád, cukru, kvasníc, želatíny, žuvačiek, instantnej kávy, kávových produktov, mliečnych a ovocných štiav, sirupov a podobne. Zabraňuje prskaniu tukov a olejov. Svoje použitie má aj ako protihrudkujúca látka. Môže sa používať aj ako ochranný film pri preprave napríklad banánov - bráni vzniku hnedých škvŕn, otlakov a podobne. Svoje použitie má aj v zdravotníctve.

Výroba

Získava sa z oxidu kremíka alebo z látok obsahujúcich polysiloxan. Polydimetylsiloxan sa často používa priamo v dodávanom stave alebo ako kvapalina, obsahujúca 4% až 5% silikagélu, prípadne vo forme vodnej emulzie, ktorá vedľa silikagélu obsahuje tiež emulgačné a konzervačné prísady. Z kvapalín, obsahujúcich silikagél, možno polydimetylsiloxan izolovať odstredením pri cca 20 000 ot./min.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku bola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka) na hodnotu 0-1,5mg na kilogram živej váhy. U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodnou a bezpečnou látkou, ktorá môže byť použitá pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá. Pri vysokých dávkach môže vyvolať nevoľnosti.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho používanie povolené. V USA sa jedná o látku povolenú.