Charakteristika

Ide o celý rad prírodných alebo syntetických farbív, ktoré môžu mať farbu od červeno-hnedej cez čierno-oranžovú až po žltú. Nie sú rozpustné vo vode.

Použitie

Používajú sa najmä na farbenie vaječných škrupín, paštét, rybích výrobkov ako sú krevetové a lososovej pasty alebo v krmivách pre zvieratá. Ďalej napríklad v kozmetike - make-upoch alebo v púdri na tvár.

Výroba

Vzhľadom k finančnej náročnosti výroby z prírodných materiálov sa tieto farbivá získavajú úplne synteticky z železného prášku. Výroba prebieha zmiešaním síranu železitého a zásady a následne prebehne oxidácia za prítomnosti horúceho vzduchu.

Nežiadúce účinky

Nie je známa žiadna informácia o toxicite tohto farbiva. Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) však nie je odporúčané prekračovať hodnotu prípustného denného príjmu 0-0,5 mg na 1 kg telesnej váhy. Železo je potenciálne toxická látka, v tele sa však v tejto forme nevstrebáva. Pri veľkom prijatom množstve však môže silne zaťažiť tráviaci trakt. Citlivým osobám môže spôsobiť vyrážku.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je ich použitie okrem detskej výživy povolené. V USA je považované za bezpečnú látku a tiež sa smie používať. V Austrálii je látka zakázaná.