E285 - Tetraboritan sodný

Kategória

chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

5

Nevhodné pre deti

(Borax)

Charakteristika

Najčastejšie sa vyskytuje vo forme jemného bieleho kryštalického prášku ľahko rozpustného vo vode.

Použitie

Tetraboritan sodný je konzervant ponúkajúci rovnaké možnosti využitia ako kyselina boritá (E284). V mnohých krajinách je jeho použitie obmedzené výhradne na kaviár (aj v SR) a niektoré morské živočíchy, avšak v minulosti sa jednalo o tradičnú substanciu zaisťujúcu ochranný voskový film na uskladnených mäsových výrobkoch, napríklad šunkách, ktoré tak boli chránené pred hmyzom. Borax možno nájsť aj v niektorých komerčných vitamínových doplnkoch.

Výroba

Nachádza sa v prírode v miestach, kde dochádza k sezónnemu vysychaniu jazier. Synteticky sa pripravuje z iných boritých solí.

Nežiaduce účinky

Z hľadiska toxicity tetraboritanu sodného pre neho platia rovnaké charakteristiky ako pre kyselinu boritú (E285), môže vykazovať toxické účinky ako pri požití, tak pri kontakte s pokožkou. Prípravky s obsahom E285, resp. E286 by nemali používať deti, ktoré voči nim môžu byť obzvlášť citlivé. Časté podávanie jeho vyšších dávok spôsobuje zvracanie, hnačku, krvácanie, chudokrvnosť a kožné ťažkosti. Podľa najnovších výskumov je borax v rámci Európskej únie nutné označovať ako látku nebezpečnú pre reprodukciu a pre tehotné ženy.

Doplňujúce informácie

Funguje ako prostriedok proti plesniam a repelent. V SR (celej EÚ) je použitie obmedzené iba na kaviár. V USA nepovolené ako prídavná látka v potravinách.