(Borax)
Charakteristika
Najčastejšie sa vyskytuje vo forme jemného bieleho kryštalického prášku ľahko rozpustného vo vode.
Použitie
Tetraboritan sodný je konzervant ponúkajúci rovnaké možnosti využitia ako kyselina boritá (E284). V mnohých krajinách je jeho použitie obmedzené výhradne na kaviár (aj v SR) a niektoré morské živočíchy, avšak v minulosti sa jednalo o tradičnú substanciu zaisťujúcu ochranný voskový film na uskladnených mäsových výrobkoch, napríklad šunkách, ktoré tak boli chránené pred hmyzom. Borax možno nájsť aj v niektorých komerčných vitamínových doplnkoch.
Výroba
Nachádza sa v prírode v miestach, kde dochádza k sezónnemu vysychaniu jazier. Synteticky sa pripravuje z iných boritých solí.
Nežiaduce účinky
Z hľadiska toxicity tetraboritanu sodného pre neho platia rovnaké charakteristiky ako pre kyselinu boritú (E285), môže vykazovať toxické účinky ako pri požití, tak pri kontakte s pokožkou. Prípravky s obsahom E285, resp. E286 by nemali používať deti, ktoré voči nim môžu byť obzvlášť citlivé. Časté podávanie jeho vyšších dávok spôsobuje zvracanie, hnačku, krvácanie, chudokrvnosť a kožné ťažkosti. Podľa najnovších výskumov je borax v rámci Európskej únie nutné označovať ako látku nebezpečnú pre reprodukciu a pre tehotné ženy.
Doplňujúce informácie
Funguje ako prostriedok proti plesniam a repelent. V SR (celej EÚ) je použitie obmedzené iba na kaviár. V USA nepovolené ako prídavná látka v potravinách.