Cl potravinárska modrá 2

Charakteristika

Jasne modré syntetické farbivo, často používané v kombinácii s ďalšími syntetickými farbivami. V USA aj v SR (celej EÚ) povolené na farbenie mnohých druhov potravín.

Použitie

Používa sa na farbenie limonád, sladkostí, zmrzliny, cukroviniek, pekárenských výrobkov, cereálií, pudingov. Ďalej sa používa vo farbách na vlasy, make-upoch, dezodorantoch, zubných pastách a iných drogistických a kozmetických výrobkoch.

Výroba

Synteticky z uhoľného dechtu.

Nežiadúce účinky

Pre iné využitie ako v potravinách je farbivo úplne neškodné. Štúdie na potkanoch zistili výskyt zhubných nádorov v mieste vpichu alebo po požití. Boli zaznamenané prípady toxickej povahy farbiva na pacientoch - v prípadoch, kedy malo farbivo poslúžiť k diagnostike aspiračných funkcií pacientov, bolo objavené, že zafarbuje moč, fekálie i pokožku. S tým boli spojené aj negatívne účinky ako pokles krvného tlaku, vznik metabolickej acidózy alebo smrť. Vzhľadom na povahu výskumov, kedy pacientov tvorili iba dobrovoľníci, nemožno presne povedať, aké percento farbiva sa naozaj do tela vstrebáva. Na pozore by však mali byť najmä ľudia citliví na aspirín. Môže spôsobiť astmu, žihľavku či iné alergické reakcie.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-12,5 mg na 1 kg telesnej váhy. Maximálna prípustná úroveň farbivá v nápojoch je 70 mg/l, v jedle 290 mg/l.