Charakteristika

Ide o prírodné alebo prírodne identické jasne žlté až oranžové farbivá. Môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií.

Použitie

Získavajú sa za pomoci rozpúšťadiel z rôznych rastlín vo forme červených kryštálikov, prípadne vo forme kryštalického prášku. Najviac sa vyskytujú v karotke alebo v palmovom oleji. Pre potravinársky priemysel je vyrábaný synteticky a má odlišnú molekulárnu štruktúru oproti prírodnému betakaroténu.

Výroba

Beta karotén je označovaný ako vitamín A, pretože z betakaroténu si telo dokáže práve vitamín A vytvoriť (6 gramov karoténu je pretvorené v tele na 1 gram vitamínu A). Na farbenie potravín sa však používa jeho syntetická forma. Beta-karotén pôsobí ako antioxidant, stimuluje imunitný systém a bolo preukázané, že pozitívne pôsobí proti srdcovým chorobám, rakovinám pľúc, tráviaceho traktu, žalúdka, a podobne. Je rozpustný v oleji, nie však vo vode. Prírodný betakarotén sa vyskytuje prevažne v žltom a oranžovom ovocí, zelenine a v listoch rastlín. Nájdeme ho napríklad v mrkve, masle, špenáte, šaláte, rajčinách, zemiakoch či ananásovom melóne. Nahrádza určité žltá farbivá, ktoré sa získavajú z uhoľného dechtu. Je čiastočne ničený bežným varením a ohrievaním v mikrovlnnej rúre.

Nežiadúce účinky

Je používaný s cieľom poskytnúť vycibreným potravinám prenikavejšiu farbu. V hojnom množstve sa používa v syroch a margarínoch. Ďalej sa používa sa na farbenie olejov, majonéz, zmrzlín, jogurtov, ovocných nápojov, limonád, dezertov, cukroviniek, pudingov. Ďalej tiež v krmivách pre zvieratá, v kozmetike, šampónoch, mydlách či liekoch.

Doplňujúce informácie

V malých dávkach sa jedná o úplne neškodnú látku bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Štúdia však dokázala negatívny vplyv na rozvoj rakoviny u mužov - fajčiarov, ktorí prijímali zvýšené množstvo betakaroténu vo forme koncentrovaných potravinových doplnkov. Zatiaľ čo podľa niektorých štúdií prírodný beta-karotén riziko vzniku nádorových ochorení orgánov znižuje, syntetický betakarotén podľa ďalších štúdií u fajčiarov riziko nádoru v pľúcach zvyšuje. Zvýšený príjem karoténov môže spôsobiť zožltnutie pokožky, čo sa v takejto situácii mylne zamieňa za žltačku.