Charakteristika

Biele alebo skoro biele kôstky, vločky, odliatky a podobne. Považuje sa za bezpečný. Hydroxid draselný má podobné použitie ako Hydroxid sodný, navyše je zdrojom draslíka.

Použitie

Používa sa ku korekciám kyslosti výrobkov, alebo ako pomocná látka na spracovanie potravín. Pomáha spracovávať surové kávové plody, uplatnenie nájde aj pri výrobe instantných čajov a prísad z mlieka. Výnimočne sa používa k premene zvyškov bielkovín v korení a ku ľahšiemu lúpaniu zemiakov. Používa sa tiež na získanie farby zo semien Annatto (používaných prevažne v mexickej alebo karibskej kuchyni - majú výraznú žltú až oranžovú farbu), alebo ho možno využiť na zabránenie rastu rohov u teliat.

Výroba

Vyrába sa hydrolýzou vodného roztoku KCl.

Nežiaduce účinky

Množstvo hydroxidu draselného prijímaného v potrave nie je nebezpečné. KOH je nebezpečný len pri priamom styku - teda v priemysle. Nebezpečenstvu sú vystavení pracovníci v potravinárstve, ktorým pri styku s pokožkou môže spôsobiť popáleniny, pľuzgiere alebo iné poškodenie pokožky. Pri práci s ním je nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny uvedené na obale, pracovnom návode alebo v bezpečnostnom liste (výrobca má povinnosť je zadarmo poskytovať užívateľom - väčšinou na internete). Pri vnútornom požití môže spôsobiť krvácanie. Vymenované riziká neplatia pre potraviny, ktoré ho obsahujú, ale pre priamy kontakt.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) smú byť používané v množstve, ktoré je nevyhnutné k všetkým potravinám mimo detskú výživu (počiatočná a následná dojčenská výživa), v obilných výrobkoch a detskej potrave určenej pre dojčatá a malé deti môže byť použitý len na úpravu pH. V USA je jeho použitie povolené, v Austrálii povolená nie je.