Charakteristika

Látka prírodného pôvodu, polysacharid získavaný fermentáciou glukózy alebo sacharózy. Vo svojej čistej podobe to je bezfarebná látka, gélovitého charakteru, v potravinárstve sa s ňou však stretneme ako s bielym práškom. Využívaná je ako zahusťovadlo alebo stabilizátor v mliečnych výrobkoch, dresingu alebo i mäsových výrobkoch. Všeobecne je považovaná za bezpečnú látku bez vedľajších účinkov, sú ale známe ojedinelé prípady alergie na xantán.

Použitie

Xantán sa používa na zahustenie a stabilizovanie výrobkov na vodnej báze, napríklad mliečne výrobky, dresingy, omáčky, instantné polievky, sirupy a pekárenské výrobky. V zmrzline zabraňuje vo vytváraní ľadových kryštálikov. Často ho tiež nájdeme vo výrobkoch s nízkym obsahom tuku, kde práve nahradzuje zahusťovaciu funkciu tuku. Využitie xantánovej živice je tiež v kozmetike, kde sa pridáva napríklad do krému alebo zubnej pasty, kde funguje ako stabilizátor a spojovacia látka zložiek, ktoré by sa prirodzene oddelili. Xantán neobsahuje glutén, preto sa tiež používa v bezlepkovom pečive, kde dodáva cestu potrebnú "lepivosť", ktorú by inak práve zaistil glutén.

Výroba

Zvyčajne sa ako surovina na výrobu xantánovej živice používa kukurica alebo sója (môžu byť geneticky modifikované). Získaná glukóza alebo sacharóza sa za pôsobenia baktérií Xanthomonas campestris nechá fermentovať po dobu niekoľkých dní a potom sa za pomoci izopropanolu vyzráža a usuší na ľahko rozpustný prášok.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe nežiaduce účinky a väčšinou sa dobre znáša. Vzhľadom k tomu, že sa xantán vyrába z produktov (kukurica, sója, apod.), ktoré môžu byť samy o sebe alergény, existuje u citlivých osôb riziko vzniku alergickej reakcie, spojenú s napr. zažívacími problémami, hnačkami či bolesťami hlavy.

Doplňujúce informácie

Baktérie Xanthomonas campestris používané na výrobu xantánu môžeme poznať v podobe čiernych bodiek na brokolicu, karfiolu či inej listovej zelenine, ktoré spôsobujú svojou činnosťou. V SR (celej EÚ) je použitie látky povolené v nevyhnutnom množstve aj v detskej výžive. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).