Charakteristika

Jedná sa o sodnú soľ kyseliny glukónovej, používa sa prevažne ako antioxidant. Jedná sa o príjemne voňajúcu hmotu, ktorá má zrnitý až jemný kryštalický charakter. Farba je biela až svetlo hnedá.

Použitie

Používa sa ako antioxidant - zabraňuje reakcii prítomných kovov (železa alebo medi) s ďalšími látkami - predchádza zmene farby, textúry, zrazeniny a žltnutiu. Vo svojej prirodzenej podobe sa vyskytuje vo víne alebo mede. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Vyrába sa z kyseliny glukónovej jej neutralizáciou sodnou zásadou.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku bola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka) na hodnotu až 50 mg/kg telesnej váhy. U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Je neškodná a bezpečná látka, pokiaľ by došlo k príjmu viac ako 200 gramov kyseliny glukónovej, účinkovala by ako preháňadlo.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je jeho používanie povolené v nevyhnutnom množstve ku všetkým potravinám mimo výnimky danej zákonom (napríklad detská výživa). V USA sa jedná o látku povolenú, naopak je to v Austrálii.