Lesklá čierna BN, Brilantná čierna BN

Charakteristika

Jedná sa o fialovo-čierne farbivo, ktoré spadá do kategórie tzv. azofarbív. Vyznačuje sa stabilným správaním v kyslom prostredí.

Použitie

Používa sa na farbenie mliečnych výrobkov, väčšinou sladených a fermentovaných, ako napríklad čokoládové mlieko, kakao, vaječný koňak, srvátkové nápoje a podobne. Ďalej napríklad v cukrovinkách, dezertoch, zmrzline, horčici, marmeláde, omáčkach, nealkoholických nápojoch, instantných polievkach, kaviári. V domácnosti do potravinárskych farieb.

Výroba

Vyrába sa synteticky z uhoľného dechtu.

Nežiadúce účinky

Štúdiami na myšiach a potkanoch nebol dokázaný vznik nádorov, žiadny teratogenický efekt ani vplyv na reprodukciu. Prejavil sa ale zvýšený výskyt vzniku cýst v črevách ošípaných. Bolo zistené, že môže spôsobovať zníženú tráviacu schopnosť. Deťom sa neodporúča požívať potraviny, v ktorých je toto farbivo použité. Je považované ako pôvodca detskej hyperaktivity.

Doplňujúce informácie

E151 bolo zakázané v Spojených štátoch, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Švédsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Japonsku, Fínsku. Použitie v Európskej únii (SR) je povolené. Aj naďalej je zakázané v USA alebo Kanade. Prijateľná denná dávka 0-1 mg na 1 kg telesnej váhy. Maximálna úroveň látky v jedle väčšinou 100 mg/kg.