Charakteristika
Karubín je vláknina rozpustná v teplej vode a vyskytuje sa v semenách stálo zelenej rastliny nazývanej rohovník obyčajný (svätojánsky chlieb, karob, druh Ceratonia siliqua), ktorá sa pestuje v oblasti Stredozemného mora. História karubínu je datovaná už pred dvetisíc rokmi, kedy ho Egypťania používali ako spojivo pri mumifikácii.
Použitie
Karubín stabilizuje emulzie, používa sa ako zahusťovadlo mliečnych výrobkov a vďaka vlastnosti viazať vodu sa pridáva do pekárenských výrobkov a mrazených dezertov, ktorým zároveň dodáva jemnosť a zväčšenie objemu. Ďalej vytvára filmy na povrchu mäsových výrobkov. Používa sa ako spevňujúci zložka agaru, karagénanu a xantánovej živice; samotný karubín gély nevytvára. Môžeme ho nájsť v nízkotučných dresingoch a jogurtoch, majonéze, mrazených výrobkoch, zmrzlinách, nápojoch, cukrovinkách, džemoch, pudingoch, v syroch, polievkach a spracovaných mäsových výrobkoch. Karobové struky majú vysoký obsah proteínov a používajú sa na výrobu čokoládových a kávových náhradiek (karob). Jeho uplatnenie nájdeme aj v textilnom a kozmetickom priemysle (krémy a pleťové mlieka). Štúdie preukázali, že príjem rohovníka môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru.
Výroba
Karubín sa získava za semien rohovníka obyčajného. Keďže je šupka veľmi tvrdá, odstraňuje sa pomocou chemikálií (napr. kyselinou sírovou). Jadro sa mechanicky oddelí a rozomelie sa na múčku.
Nežiaduce účinky
Nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie a laxatívne účinky.
Doplňujúce informácie
V SR (celej EÚ) je použitie karubínu povolené v nevyhnutnom množstve v potravinách. Do detskej výživy môže byť pridávaný do mliečnej výživy pre dojčatá od ukončeného štvrtého mesiaca a do príkrmov. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).