Charakteristika

Guma karaya je látka vyskytujúca sa vo vetvách Indického stromu druhu Sterculia urens.

Použitie

Guma karaya stabilizuje želatíny, želé cukríky, zmrzliny a šľahačky a používa sa ako plnidlo do citrónových krémov. Vďaka svojej citrónovej až korenenej príchuti sa pridáva do rôznych nápojov, zmrzlín, sladkostí, pekárenských výrobkov a poliev. Ako zahusťovadlo túto látku nájdeme v polievkach, omáčkach, zálievkach a majonéze. Vďaka schopnosti viazať vodu sa používa pri výrobe tavených syrov a mäsových výrobkov, kde má funkciu aj ako spojivo. Ďalej ho nájdeme v mrazených mliečnych dezertoch, mliečnych výrobkoch, cukrovinkách, pudingoch, jogurtoch a v nízkotučných dresingoch.

Výroba

Získava sa z vetiev stromu Sterculia urens, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v Indii.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe, je považovaná za bezpečnú látku. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie, laxatívne účinky alebo iné brušné problémy. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k alergickej reakcii (senná nádcha, astma, tráviace ťažkosti).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie gumy karaya povolené v nevyhnutnom množstve do určitých potravín napr. do cukrárskych výrobkov, dezertov, vaječných likérov, do poliev na orechy alebo do žuvačiek a majonéz. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).