Charakteristika

Sorbitol je cukrový alkohol bielej farby vyskytujúci sa ako práškový, tak aj v kvapalnej forme. Má príjemnú sladkú ľahkú chuť. V prírode sa vyskytuje v bobuliach napr. v jarabine, v hrozne alebo v ďalšom ovocí (čerešne, slivky, hrušky, jablká).

Použitie

Sorbitol má v potravinárstve veľké zastúpenie ako náhradné sladidlo pre diabetikov; oproti cukru je o polovicu menej sladší a baktérie v ústach ho horšie rozkladajú, čo sa využíva do žuvačiek, ktoré nespôsobujú vznik zubného kazu. Ako zahusťovadlo sa používa do sladkostí, ako stabilizátor a sladidlo pôsobí v mrazených dezertoch a pri výrobe rastlinných olejov sa využíva ako sekvestrant. Upravuje textúru a zvlhčuje mletý kokos a nealkoholické nápoje. Má vlastnosť viazať železnaté a meďnaté ióny, čím zabraňuje ich reakciám s inými látkami, ktoré by inak spôsobili stratu farby, textúry alebo žltnutie. Oproti cukru počas spracovania nevytvára hnedé sfarbenie, čo sa využíva v pekárenských výrobkoch. Absorbuje vodu, chráni jedlo proti vysúšaniu. Pridáva sa do cukroviniek s pepermintovou a mätovou príchuťou, do nízkokalorických jedál (maskuje pachuť sacharínu), môžeme ho nájsť v cukríkoch bez cukru, sirupoch, džemoch, sušenom ovocí, zmrzlinách a múčnikoch. Sladidlo Sorbit je zložené iba zo sorbitolu. Používa sa tiež do ústnych vôd a zubných pást. Jeho využitie nájdeme aj v lekárstve, kde sa používa na redukciu vody v tele a pri vnútrožilovom stravovaní.

Výroba

Priemyselne sa vyrába hydrogenáciou glukózy, odpadového produktu pri výrobe škrobov.

Nežiaduce účinky

Je to pravdepodobne bezpečná látka. Nie je však príliš vhodný pre malé deti alebo vo väčších dávkach; môže totiž spôsobovať hnačkové ochorenia, črevné ťažkosti, nadúvanie alebo plynatosť. Z veľkej časti sorbitol metabolizuje, zvyšok sa premieňa fermentáciou v hrubom čreve, kde môže vyvolať spomínané črevné ťažkosti - plynatosť, hnačku, apod. U citlivých osôb môže pôsobiť ako preháňadlo. Nežiaduce reakcie sa zvyčajne objavujú po požití dávky väčšej ako 25-30 mg, čo niekoľkonásobne prevyšuje obvyklé množstvo v potravinách. Organizmus si pri postupnom zvyšovaní dávok na túto látku zvykne a nežiaduce účinky sa zmiernia. Môže tiež pozmeniť absorbciu niektorých liekov, stanú sa tak menej účinné alebo viac toxické.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie sorbitolu povolené vo výrobkoch na účely týkajúce sa funkcie náhradného sladidla. Do ostatných potravín sa môže pridávať v nevyhnutnom množstve okrem detskej výživy. Ak sa vo výrobku nachádza viac ako 10% sorbitolu, je obal označený upozornením: "Nadmerná konzumácia môže vyvolať laxatívne účinky". V USA je používanie povolené (GRAS látka).