Charakteristika
Neesenciálna aminokyselina. Táto aminokyselina ako stavebný prvok bielkovín sa nachádza v ľudskom tele vo svaloch, mozgu, v orgánoch, krvnej plazme. Je potrebné na zabezpečovanie najrôznejších funkcií organizmu. Nachádza sa tu spoločne s glutamanom, čo sú jej soli.
Použitie
V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu, a ako antioxidant. Využíva sa ako lacná náhrada drahších surovín. Dodáva potravinám mäsovú chuť, zlepšuje chuť piva. Používa sa hojne v mnohých koreniacich zmesiach, instantných jedlách ako sú polievky a omáčky, v konzervovaných jedlách, najmä zelenine, v želatínových dezertoch a želé, zmrzlinách. Ďalej v mäsových výrobkoch, výrobkoch z rýb a údeninách. Je súčasťou mnohých aróm (vyprážané zemiačiky) a slúži ako náhrada soli. Kyselina glutámová sa používa aj vo vlasovej kozmetike, kde je súčasťou prípravkov k trvalej ondulácii.
Výroba
Kyselina L- glutámová tvorí bezfarebné kryštály alebo biely prášok. Priemyselne sa vyrába hydrolytickým štiepením rastlinných bielkovín (sója) alebo fermentáciou zemiakového alebo obilného škrobu alebo z melasy. Suroviny môžu byť geneticky modifikované.
Nežiaduce účinky
Najčastejšie sa uvádzajú bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, vracanie, astma, poruchy spánku. Môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu.
Doplňujúce informácie
V SR (celej EÚ) sa kyselina glutamová smie používať v obmedzenom množstve v potravinách s výnimkou nealkoholických nápojov. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).