Propán-l,2-diolalqinát

Charakteristika

Propylenglykolalginát je propylénglykol ester kyseliny algínovej, ktorá sa získava z hnedých rias.

Použitie

Propylenglykolalginát sa používa ako stabilizátor, zahusťovadlo, emulgátor alebo aj ako plnidlo a odpeňovač. Je pridávaný do zmrzlín, mrazených vaječných krémov, ovocných drení, pudingov, jogurtov, do omáčok, zálievok a sirupov, džemov, nízkotučných dresingov, majonéz, tukov a na potieranie koláčov a ďalších sladkých pekárenských výrobkov alebo cukroviniek. Ako zahusťovadlo vytvára s ďalšími hydrokoloidnými gélmi stálo gélovité produkty.

Výroba

Priemyselne sa vyrába esterifikáciou kyseliny algínovej s propylalkoholom a glykolom.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. Viaže sa na stopové prvky, a to môže vo väčšom množstve viesť k horšiemu vstrebávaniu živín. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať laxatívne účinky. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k alergickej reakcii.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg hmotnosti. V SR (celej EÚ) je použitie propylenglykolalginátu povolené v nevyhnutnom množstve do určitých potravín napr. do jemného a trvanlivého pečiva, cukroviniek, žuvačiek, vodových zmrzlín, atď. V USA je používanie tiež povolené.