E203 - Sorban vápenatý

Kategória

chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

3

Možný alergén

Charakteristika

Ide o ďalší zo skupiny sorbanov, ktorí sa používajú ako konzervanty zabraňujúce šíreniu baktérií, plesní a húb v potravinách. Látka je zle rozpustná vo vode a tukoch.

Použitie

Sorban vápenatý sa používa ako konzervant do nápojov, zázvorového piva, jablčného muštu, vína, olív v slanom náleve, pečiva, čokoládových sirupov, čerstvých ovocných kokteilov, mandarínkového pyré, šalátov, tvarohových koláčov, náplní do koláčov, sladkého drievka, kečupov, margarínov, balených syrov a umelo sledených želé. Využitie sorbanu vápenatého je tiež vo výrobe obalov na margaríny, masla a syry. Ďalej sa používa aj v kozmetike pri výrobe mastí.

Výroba

Sorban vápenatý sa vyrába syntetickou cestou pridaním vápna do kyseliny sorbovej.

Nežiadúce účinky

Počas pokusov na zvieratách sa zistilo, že sorban vápenatý zanecháva dedičný materiál v bunkových kultúrach. Malému percentu ľudí môže látka vyvolať alergické reakcie - napr. žihľavku, astma, podráždenie pokožky, problémy so správaním. Všeobecne je však látka považovaná za bezpečnú (GRAS látka).

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg telesnej váhy. Látka sa smie v SR (celej EÚ) používať len v niektorých druhoch potravín. V USA je látka povolená. Látka nesie označenie GRAS (generally recognized as safe) - tzn. že je považovaná za bezpečnú.