Charakteristika

Farbivo oranžovo-červenej až fialovej farby sa získavaná zo santalového dreva. Santalové stromy rastú takmer výhradne v Indii a Indonézii. Tu sa nachádza 90% svetových zásob. Rôzne podobné typy, napríklad červený santalový strom nájdeme v Austrálii či Venezuele. Olej, ktorý sa získava z týchto stromov, má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Pre jeho arómu sa používa v parfumérskom priemysle.

Použitie

Olej zo santalového dreva sa pridáva, vďaka svojim blahodarným účinkom do telových krémov či šampónov. Týmto výrobkom, rovnako tak ako parfumom, dodáva špecifickú vôňu. Používa sa v cukrovinkách, zmrzlinách, žuvačkách a v ďalších potravinách. Tiež sa používa ako pomôcka pri meditácii pri rôznych náboženských obradoch.

Výroba

Vyrába sa parnou destiláciou sušených koreňov alebo dreva stromu.

Nežiadúce účinky

Nie sú známe žiadne negatívne účinky tohto farbiva. Olej zo santalového dreva však využívajú aromaterapeuti pri liečení bronchitídy, suchej či citlivej pokožky, laryngitídy, stresu, atď.

Doplňujúce informácie

Výrub, spracovanie a export santalového dreva je v Indii prísne regulovaný vládou, napriek tomu miestni pytliaci porušujú zákony a nelegálne rúbu tieto vzácne stromy. V SR (celej EÚ) nie je povolené, v USA sa smie používať ako aróma.