Charakteristika

Jedná sa o anorganickú soľ, ktorá má formu suchého prášku. Používa sa ako konzervant, zabraňujúci šíreniu plesní, baktérií a húb. Ide tiež o antioxidant, zabraňujúci hnednutiu ovocia a potravín. V potravinách ničí vitamín B1 a preto je zakázané používať túto látku do potravín slúžiacich ako zdroj vitamínu B1.

Použitie

Disiričitan sodný sa používa vo výrobe vína, piva, v sušenom ovocí, nealkoholických nápojoch, marmeládach, džemoch, džúsoch, omáčkach, v zemiakových výrobkoch, pečive, múke, želé, mrazených jablkách alebo tiež pri bielení orechov. V iných oblastiach sa vyskytuje v kozmetike ako prídavok vo farbách na vlasy, dezodorantoch, odstraňovačoch škvŕn a ďalej v krmivách pre zvieratá.

Výroba

Vyrába sa chemicky z plynného oxidu siričitého, alebo siričitanu sodného alebo uhličitanu sodného a oxidu siričitého. Disiričitan sodný obsahuje 67% oxidu siričitého.

Nežiaduce účinky

Podobne ako všetky siričitany, tak i disiričitan sodný môže spôsobiť astmatický záchvat, nevoľnosť, hnačku, bolesti žalúdka, bolesti hlavy, sennú nádchu, chronickú žihľavku, atopický ekzém. V spojitosti so siričitanmi sú dokumentované prípady smrti astmatických pacientov. Pri výskumoch na krysách sa zistilo negatívne ovplyvňovanie schopnosti rozmnožovania.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-0,7 mg na kilogram telesnej váhy. V SR (celej EÚ) je použitie disiričitanu sodného obmedzené. V USA je použitie látky povolené.