E282 - Propionát vápenatý

Kategória

chemické konzervačné látky

Skóre škodlivosti

3

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Kryštalická pevná látka, slabo zapáchajúca po kyseline propiónovej. Jej kryštáliky sú dobre rozpustné vo vode. Má funkciu konzervačnej látky, ktorá zabraňuje nitkovaniu chleba a pečiva.

Použitie

Propionát vápenatý je konzervant, ktorý bráni v raste plesniam a vzniku nitkovitosti v chlebe a v pečive. V niektorých štátoch je využívaný pri výrobe syrov, sladkých náplní, džemov a želatín. Predtým nebola táto látka v SR povolená, ale dnes sa pridáva do chleba s trvanlivosťou viac ako sedem dní, do baleného jemného pečiva a do cukrárskych výrobkov z múky.

Výroba

Získava sa pridaním vápna do kyseliny propiónovej. Prirodzene sa vyskytuje v kvasených substanciách, ako je pivo alebo víno.

Nežiaduce účinky

Z hľadiska nežiaducich účinkov propionátu vápenatého možno povedať, že vykazuje rovnaké charakteristiky ako iný derivát kyseliny propiónovej - propionát sodný (E281). Precitlivené osoby môžu pociťovať bolesti hlavy, brucha, podráždenosť. Za bežných podmienok sa však jedná o látku, ktorá je považovaná za bezpečnú.

Doplňujúce informácie

Táto látka prirodzene vzniká pri trávení tukov a baktérií v bachore dobytka a oviec. Využíva sa v poľnohospodárstve ako doplnok stravy a k prevencii ochorenia zvaného mliečna horúčka. V SR (celej EÚ) a USA povolené.