Charakteristika

Je to pevná, biela, kryštalická látka bez zápachu. Oktylgalát je horľavý a pri zahriatí na teplotu rozkladu vysiela štipľavý dym a nepríjemný zápach. Pri požití je ľahko jedovatý. Je dobre rozpustný v tukoch, preto sa oproti E310 používa viac.

Použitie

Ako antioxidant v margaríne a ďalších tukoch. Ďalej je obsiahnutý v obalových materiáloch zemiakových lupienkov a raňajkových cereálií, aby z nich prenikol do jedla a zabrániť tak oxidácii. Ďalej sa používa ako prísada do polievok, koreniacich prípravkov, omáčok v sáčku, pečiva, kávy s mliekom z automatov, detských žuvačiek, marcipánu, nugátu a ďalších.

Výroba

Esterifikáciou oktyl-alkoholu a kyseliny gallovej, ktorá sa získava zo škrupiny lieskových orechov.

Nežiaduce účinky

Môžu sa vyskytnúť ekzémy, žalúdočné problémy či opuchy ústnej dutiny. Vyrážkami najviac trpia ľudia, ktorí s látkou prídu do styku vo svojom zamestnaní - napr. pekári. Látka by sa nemala podávať deťom z dôvodu možného vzniku hyperaktivity. Vykonané štúdie na zvieratách (krysách) naznačili zvýšenú úmrtnosť, možné poruchy rozmnožovania.

Doplňujúce informácie

Použitie galátov je Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo monitorované a zatiaľ neboli zistené všetky možné účinky týchto látok. V Úradnom vestníku EÚ bolo zverejnené nariadenie Komisie (EÚ) 2018/1481 zo 4. októbra 2018 komisia pre nedostatok adekvátnych toxikologických údajov o oktylgaláte (E311) pristúpila k ich stiahnutiu zo zoznamu schválených prídavných látok na výrobu potravín.

V SR (celej EÚ) je látka nepovolená.