Charakteristika

Disodná soľ kyseliny inozinovej, bezfarebný alebo biely kryštalický prášok bez vône, s charakteristickou chuťou.

Použitie

V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Pretože je pomerne drahá, dáva sa do zmesi najmä s lacným glutamanom sodným alebo kyselinou glutamovou. Dokáže upraviť ako slané, tak sladké chute a ich kombinácie. Navyše potláča nežiadúce chute. Veľmi často sa pridáva tam, kde je glutaman už prirodzene obsiahnutý (masový extrakt). Býva zložkou koreniacich zmesí, instantných polievok, omáčok, mäsových výrobkov a údenín, konzervovaných potravín. Je súčasťou aróm (snacky, vyprážané zemiačiky).

Výroba

Inozinát sodný sa vyrába z mäsa jatočných zvierat alebo z rýb, najmä sardiniek. Môže byť rastlinného pôvodu, vyrábaný zo škrobu manioku.

Nežiaduce účinky

Pri tejto látke neboli jednoznačne preukázané nežiaduce účinky, avšak u citlivých osôb môže spôsobovať jej nízku znášanlivosť. Inozinát môže zvyšovať koncentráciu kyseliny močovej v tkanivách, krvnej plazme a moči. Ľudia náchylní k problémom s obličkami, močovým ústrojenstvom alebo s dnou by sa preto mali týmto prísadám vyhýbať. Prísada je tiež nevhodná pre astmatikov. Inozinát sodný môže spôsobiť alergické reakcie a byť skrytým zdrojom glutamanu. Prísada je nevhodná pre deti.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa inozinát sodný smie používať v obmedzenom množstve v potravinách všeobecne s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa smie používať neobmedzene. V USA je používanie tejto prísady povolené.