Charakteristika

Jedná sa o nízkokalorické sladidlo, ktoré sa používa aj ako zvlhčovadlo. Obsahuje cca 50% objemu kalórií oproti sacharóze, ale dosadzuje iba cca 40% jej sladkosti, jeho chuť je ale veľmi dobrá. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, teda je látka vhodná pre diabetikov. Používa sa v kombinácii s ďalšími sladidlami. Má tiež funkciu plnidla v nízkokalorických potravinách. Stimuluje rast probiotických baktérií v tenkom čreve. Nespôsobuje zubný kaz.

Použitie

Používa sa najmä v cukrovinkách a v žuvačkách, menej často v alkoholických/nealkoholických nápojoch, mäsových výrobkoch, instantných jedlách, pikantných omáčkach a v ďalších potravinách. Má tiež funkciu plnidla v nízkokalorických potravinách. Ako samostatné sladidlo sa takmer nepoužíva.

Výroba

Získava sa z mliečneho cukru - laktózy, na výrobu sa teda využíva mlieko.

Nežiaduce účinky

Neškodnosť látky bola doložená niekoľkými krátkodobými aj dlhodobými štúdiami. Vo veľkých množstvách môže však látka spôsobiť nadmernú plynatosť, nadúvanie a môže mať tiež laxatívny účinok.

Doplňujúce informácie

V USA látka dostala štatút GRAS (generally recognized as safe - tzn. že je látka považovaná za bezpečnú). V SR (celej EÚ) sa môže laktikol používať ako stolové sladidlo a na výrobu potravín s výnimkou detskej výživy.