Charakteristika
Octan sodný sa vyskytuje vo forme bezfarebných, vo vode dobre rozpustných kryštálikov. Ide o konzervant s podobnými účinkami ako kyselina octová. Zabraňuje plesniam, má mikrobiálne účinky, upravuje pH. Výskyt octanu v potravinách je v porovnaní s kuchynskou soľou minimálny. Bližšie je rozdelený na 262(i) octan sodný alebo 262(ii) hydrogénoctan sodný (diacetát sodný).
Použitie
Používa sa ako konzervant (má podobné antimikrobiálne vlastnosti ako kyselina octová), ochucovadlo a činiteľ upravujúci pH. Nachádza sa napríklad v cukrovinkách, cereáliách, marmeládach, džemoch, mäsových a pekárenských výrobkoch, olejoch, cestovinách, polievkach, marinádach alebo zálievkach. Hydrogénoctan sodný je konzervačná látka, ktorá zabraňuje vzniku plesní v mliečnych výrobkoch a v chlebe. Zároveň je ochucovadlo a má schopnosť viazať nežiadúce kovy, čím zabraňuje farebným zmenám danej potraviny, vzniku zrazenín a žltnutiu. Používa sa v polievkach, omáčkach, dresingoch, mliečnych a pekárenských výrobkoch, marinádach alebo tukoch.
Výroba
Vyrába sa synteticky, pridaním hydroxidu sodného do kyseliny octovej.
Nežiaduce účinky
V množstvách, v ktorých octany sodné prijímame v potrave, nie sú známe žiadne nežiaduce účinky.
Doplňujúce informácie
V medicíne sa používa napríklad na neutralizáciu prekysleného prostredia v žalúdku alebo ako diuretikum. V SR (celej EÚ) a USA povolený v nevyhnutnom množstve.