E953 - Isomalt

Kategória

nosiče povlakové látky protihrudkujúce látky sladidlá stabilizátory zvlhčujúce látky

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

Isomalt patrí do skupiny cukrových alkoholov. Sladidlo je zhruba o polovicu menej sladšie ako stolový cukor a obsahuje len polovicu energie (kalórií), má veľmi malý glykemický index. V ústach nezanecháva žiadnu nepríjemnú chuť. V spojení s ostatnými cukrovými alkoholmi sa zvyšuje jeho sladivosť, preto pre dosiahnutie rovnakej sladivosti ako pri bežnom cukre stačí desaťkrát menšie množstvo. Zvyšuje sladivosť syntetických sladidiel - aspartámu a acesulfámu K.

Použitie

Používa sa ako zvlhčovadlo, stabilizátor, sladidlo, plnidlo, nosná látka a protihrudkujúca látka. Používa sa ako umelé sladidlo do nízkoenergetických potravín, do cukroviniek, zmrzlín, dezertov, džemov, tortových krémov, žuvačiek, čokolády.

Výroba

Isomalt sa vyrába z cukrovej repy.

Nežiaduce účinky

Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky, v tele sa premení z 50% na glukózu, z 25% na sorbitol a z 25% na manitol. Výhoda isomaltu je, že oproti bežnému cukru nespôsobuje zubný kaz. Pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, nadúvanie alebo hnačky.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25mg/kg telesnej váhy. V SR (celej EÚ) je použitie izomalt povolený do potravín pre diabetikov a potravín so zníženou energetickou hodnotou, kde sa používa ako sladidlo. V ostatných prípadoch je použitie povolené, okrem detskej výživy, rýb, likérov.