Charakteristika
V čistej forme bezfarebná olejovitá kvapalina s dráždivým zápachom, dobre rozpustná vo vode aj v tukoch.
Použitie
Bráni rastu plesní v syroch a v nátierkach a účinkuje ako ochucovadlo. Pridáva sa do chlebovej a cukrárskej múky, v ktorých zabraňuje nitkovitosti chleba. Slúži tiež ako konzervačná prísada do masla, nápojov s ovocnými príchuťami, zmrzlín, cukroviniek alebo niektorých pekárenských výrobkov.
Výroba
Vzniká prirodzenou cestou ako vedľajší produkt kvasenia, napríklad alkoholických nápojov (pivo), ale tvorí sa tiež v niektorých mliečnych výrobkoch, napríklad v syroch ementálskeho typu. Rovnako ju možno nájsť v jablkách, jahodách a čajových lístkoch. Priemyselným spôsobom sa vyrába z etylénu, vody a oxidu uhoľnatého za prítomnosti katalyzátora.
Nežiaduce účinky
Môže spôsobovať migrény jedincom, ktorí sú na ne náchylní. Častý kontakt s touto látkou môže spôsobiť podráždenie kože (napríklad u pracovníkov v pekárni). Iné zdroje uvádzajú, že niektorí ľudia môžu byť na kyselinu propiónovú a jej deriváty precitlivení - medzi príznakmi sa objavujú bolesti hlavy a brucha, podráždenosť, náladovosť a nutkanie na močenie. Za bežných podmienok je však považovaná za bezpečnú látku.
Doplňujúce informácie
Keďže nemá kyselina propiónová práve príjemnú vôňu, používa sa len v malých množstvách; podľa niektorých zdrojov je čuchom najlepšie odhaliteľná v toastovom chlebe. Táto látka prirodzene vzniká aj pri trávení tukov a baktérií v bachore dobytka a oviec. Skôr v SR nebola povolená, dnes sa môže pridávať potravín, napr. do chleba s trvanlivosťou viac ako sedem dní, do baleného jemného pečiva a do cukrárskych výrobkov z múky (platí pre celú EÚ). V USA povolené.