E552 - Kremičitan vápenatý

Kategória

protihrudkujúce látky

Skóre škodlivosti

1

Charakteristika

Bežne sa vyskytuje v prírode ako krieda alebo ako kremičitan vápenatý (CaSiO3). Výborne pohlcuje vodu a stále zostáva sypký = je hydroskopický. Nájdeme ho v širokej škále produktov, kde zabraňuje tomu, aby výrobok zvlhol a stal sa nepoužiteľným. Považuje sa za bezpečnú látku. Možno ho použiť aj v detskej výžive (obmedzené množstvo).

Použitie

Používa sa v kypriacim prášku, sušených smotanách do kávy a podobných sypkých náhradách mlieka a smotany, ďalej ho nájdeme v kakau, strúhanom syre, sušenej zelenine, v sypkom korení, rôznych sypkých zmesiach. Tu všade absorbuje vodu a bráni zvlhnutiu výrobku. Smie sa používať ako protihrudkujúca látka u suchých práškovitých výrobkov (cukor, koreniny, jedlá soľ, náhrady soli), u tabletovaných potravín, plátkových tvrdých a tavených syrov. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá. Môže sa používať aj na prekyslenie žalúdka.

Výroba

Syntetický hydratovaný kremičitan vápenatý je pripravovaný reakciami medzi kremičitými materiálmi (napr. kremelinou) a prírodnými zlúčeninami vápnika (napr. vápnom), ktoré do výsledného produktu vnášajú niektoré ďalšie prvky, ako napríklad horčík a podobne. Vzniká veľmi jemný biely alebo sivastý prášok s vysokou vlastnosťou absorbovať vodu.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie látky povolené v nevyhnutnom množstve. V USA je používanie látky povolené. Možno ho použiť aj v detskej výžive (obmedzené množstvo).