Charakteristika

V pevnom skupenstve je v podobe bieleho prášku, dobre sa rozpúšťa vo vode. Prirodzene sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine (citrusové plody, šípky, ríbezle, špenát, paprika, brokolica a ďalšie plody). Napríklad pomaranče obsahujú okolo 35 mg vitamínu C na 100 gramov, čo zhruba zodpovedá odporúčanej dennej dávke. Kyselina L-askorbová podlieha skaze teplom, svetlom a kyslíkom (za prístupu vzduchu a svetla tmavne a kazí sa). Vitamín C je pre ľudské telo nevyhnutný. Pomáha predovšetkým vstrebávaniu železa z tenkého čreva a prispieva k správnej funkcii chrupaviek, kostí, ciev, kože a zubov. Nedostatok vitamínu C sa prejavuje chorobou zvanou skorbut (únava, strata zubov, krvácanie ďasien, zlé hojenie rán, môže končiť i smrťou).

Použitie

Kyselina L-askorbová sa využíva ako antioxidant napr. v ovocných džúsoch alebo v pekárenskom či mäsovom priemysle, kde znižuje oxidáciu tukov a tým bráni vzniku rakovinotvorných látok. Ďalšie využitie nájde ako konzervačný prostriedok (pomáha zachovať farbu spracovaného mäsa, trvanlivosť mlieka v prášku, predchádza zakaleniu piva, vyblednutiu ovocných štiav a ďalšie), ako prostriedok na spracovanie múky (urýchľuje zrenie múky a tým ľahšie spracovanie cesta) alebo ako prísada do ovocných šalátov, džúsov, raňajkových cereálií, mrazených plodov mora a mnoho ďalších.

Výroba

Kyselina L-askorbová sa priemyselne vyrába chemickou syntézou z hroznového cukru. Možno ju tiež získať priamo extrakciou z ovocia a zeleniny, ale táto metóda je drahšia a chemické zloženie výsledného produktu je rovnaké.

Nežiaduce účinky

Všeobecne nemá žiadne nežiaduce účinky, avšak pri dlhodobom nadmernom príjme (10 gramov denne a viac) môže dôjsť až k vzniku obličkových kameňov a upchatiu tenkého čreva.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je neobmedzená. Synteticky vyrábaný vitamín C sa v nápojoch rýchlo rozkladá, preto je dôležitá konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny. V SR (celej EÚ) povolené do všetkých potravín a pri výrobe detských príkrmov. V USA povolené.