E635 - Disodné ribonukleotidy

Kategória

zvýrazňovače chuti a vône

Skóre škodlivosti

4

Živočíšny pôvod

Nevhodné pre deti

Možný alergén

Charakteristika

Vyskytuje sa prirodzene vo všetkých tkanivách. Je to zmes disodnej soli inozín-5'-monofosfátu a disodnej soli guanozín-5'-monofosfátu, teda zmes prísad E631 a E627.

Použitie

V potravinárskom priemysle sa používa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu, najmä v chrumkách a smažených zemiačikoch, instantných potravinách s rezancami, v koláčoch plnených mäsom, zeleninou alebo ovocím, výrobkoch rýchleho občerstvenia. Znásobuje chuťový účinok glutamanu sodného a veľmi často sa pridáva tam, kde je glutaman už prirodzene obsiahnutý (masový extrakt).

Výroba

Zdrojom pre výrobu disodných nukleotidov sú oleje a tuky, rybie sušené mäso.

Nežiaduce účinky

Môže spôsobiť astmu, hyperaktivitu, vyrážku na pokožke do 30 hodín po jedle obsahujúcom túto prísadu. Ďalej môže spôsobiť opuchy pier, hrdla a jazyka, anafylaktický šok. Prísada je nevhodná pre deti. Ľudia s oslabeným organizmom, ľudia trpiaci akýmkoľvek chronickým ochorením (astma), ľudia so sklonom k dne a urologickým problémom a ľudia s neznášanlivosťou k aspirínu (kyseline acetylsalicylovej), by sa mali tejto potravinovej prísade vyhýbať.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa môžu používať v obmedzenom množstve v potravinách všeobecne, s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich zmesiach sa môžu používať neobmedzene. V USA je používanie tejto látky povolené.