Charakteristika
Ide o skupinu prírodných intenzívnych farbív, ktorá sa nachádza v ovocí, zelenine, v rastlinnej miazge kvetín, ktorým dodáva modrú, červenú alebo fialovú farbu. Farba je silne ovplyvnená kyslosťou alebo zásaditosťou prostredia, v ktorom sa vyskytuje. Pri nízkom pH je farbivo červené, pri vysokom pH je modré. V prírode existuje asi sto druhov resp. zlúčenín antokyánov, vyskytujúcich sa napr. v grepe, brusniciach, čerešniach, malinách, hrozne či slivkách. Sú pomerne nestabilné, preto sa nepoužívajú často. V kyslom prostredí je ich stabilita prijateľná.
Použitie
Farbivo sa používa na farbenie kyslých potravín, napr. vína, brusnicového džúsu, v nápojoch s obsahom oxidu uhličitého, čiastočne v dezertoch, jogurtoch, mliečnych výrobkoch, zmrzlinách, müsli tyčinkách a podobne.
Výroba
Pre potravinársky priemysel sa získava najmä z grepov, zo zvyškových častí pri lisovaní ovocných štiav alebo zo šupiek hrozna. Získaný extrakt je následne vysušený a môže obsahovať antioxidanty či triesloviny.
Nežiadúce účinky
Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Tvorí prirodzenú súčasť ľudskej potravy. Dodáva červenému vínu známe pozitívne terapeutické efekty, posilňuje steny ciev.
Doplňujúce informácie
Zaujímavý dôkaz nestability tohto farbiva - kapusta po zbere má modrú farbu, po uvarení a dochutení octom získava červenú až fialovú farbu. V SR (celej EÚ) je použitie farbiva povolené s výnimkou detskej potravy. V USA je jeho použitie povolené.