E414 - Arabská guma

Kategória

emulgátory stabilizátory zahusťovadlá zvlhčujúce látky

Skóre škodlivosti

0

Možný alergén

Charakteristika

Arabská guma je látka vyskytujúca sa v živici rôznych druhov akácií (napr. Acacia senegal, A. arabica). Je rozpustná vo vode a je to jeden z najstarších prírodných emulgátorov.

Použitie

Arabská guma sa používa ako zahusťovadlo, stabilizátor, emulgátor a zvlhčovadlo. Väčšinou pôsobí v kombinácii s inými gélmi. Využíva sa predovšetkým pri výrobe cukroviniek, pretože znižuje tvorbu cukrových kryštálov a na povrchu spôsobuje hladký a lesklý film. Využíva sa aj pri výrobe cukrových poliev na pekárske výrobky alebo u čokoládových výrobkov a v syroch. Ako zahusťovadlo sa používa do želé, žuvačiek a rôznych poliev. Stabilizuje emulzie obsahujúce vodu a olej (fázy sa od seba neoddelia) a rovnaký účinok má aj u peny v nápojoch typu Coca Cola a v pive. V zmrzlinách a mrazených krémoch tvorí malé kryštáliky a tým sa dosiahne správna konzistencia. V diétnych nápojoch slúži ako zdroj rozpustnej vlákniny a v práškových nápojoch pôsobí ako nosič a stabilizátor arómy. Môžeme ju nájsť aj v cereálnych sušienkach, nízkokalorických dressingoch, majonéze, v nátierkach, nízkotučných jogurtoch, vanilkových práškoch, mrazených výrobkoch a v spracovanom mäse. Jej uplatnenie nájdeme aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle (napr. pleťové masky, pleťové mlieka, laky na vlasy, pudrenky). Preukázalo sa, že môže znižovať hladinu cholesterolu a môže mať blahodarný vplyv na črevnú mikroflóru. Je súčasťou niektorých lepidiel napr. na poštových známkach.

Výroba

Získava sa zo živice pri poranení kôry rôznych druhov akácií, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v Afrike.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaná za bezpečnú látku. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať nadúvanie a laxatívne účinky. Viaže niektoré minerálne látky (horčík a vápnik) a tým môže dôjsť k horšiemu vstrebávaniu týchto látok. U citlivých jedincov môže pri styku s touto látkou dôjsť k alergickej reakcii (senná nádcha, ekzém, astma).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je použitie arabskej gumy povolené v nevyhnutnom množstve do všetkých potravín. Z detskej výživy sa môže v obmedzenom množstve použiť do príkrmov. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).