Charakteristika

Riboflavín, iným názvom lactoflavín alebo vitamín B2. Jedná sa o zelenožlté farbivo, ktoré môžeme nájsť v každej rastlinnej a živočíšnej bunke. Je využívaný ako vitamín častejšie než ako farbivo. Vyskytuje sa v mlieku, vajciach alebo pečeni. Je súčasťou dvoch enzýmov, ktoré spolupracujú na získavanie energie z cukrov a tukov. Je nutný pravidelný príjem riboflavínu, pretože ho telo ukladá len veľmi ťažko. Je nutný pre zdravú kožu a dýchanie, chráni oči pred citlivosťou na svetlo. E101 (presnejšie E101a) sa taktiež označuje ako Riboflavín-5'-fosfát, ktorý je lepšie rozpustnou formou riboflavínu.

Použitie

Spoločne s E101a sa pridáva do detských raňajkových cereálií, arašidového masla, múky, kukuričnej múčky, kukuričnej krupice, makarónov, chleba, pečiva, majonéz, zmrzlín, pudingov, margarínov, mliečnych výrobkov, syrov, syrových nátierok, atď. Ďalej slúži ako prísada do zmäkčovadiel.

Výroba

Môže sa získavať z droždia a ako potravinárske farbivo sa vyrába syntetickou cestou.

Nežiadúce účinky

Nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Jedná sa o úplne neškodnú a bezpečnú látku. Podporuje infekčnú maláriu, preto sa neodporúča jeho príjem pri cestách do krajín s výskytom tejto infekčné choroby. Jeho nedostatok vedie k poškodeniu kútikov úst a k zmenám v očnej rohovke.

Doplňujúce informácie

Riboflavín je nerozpustný v alkoholoch. Ničí sa pôsobením teplôt nad 40 °C a UV žiarením. V mlieku modro fluoreskuje.

zdroj: ferpotravina.cz