Charakteristika

Táto látka sa vyskytuje vo forme suchého korozívneho prášku. Obsahuje 45% oxidu siričitého. Jedná sa o konzervant, ktorý zabraňuje šíreniu húb a plesní. Má využitie aj ako antioxidant. Ničí vitamín B1 v potravinách, preto by sa nemal využívať v potravinách, ktoré slúžia ako zdroj tohto vitamínu. V ovocí a ovocných džúsoch chráni vitamín C pred jeho degradáciou. Siričitany zabraňujú enzymatickému hnednutiu ovocia a zeleniny a neenzymatickému hnednutiu potravín pri ich tepelnom spracovaní (napr. pri pečení chleba, koláčov, apod.). Predtým sa siričitany používali ako dezinfekcia vínnych nádob.

Použitie

Látka sa používa pri bielení cukrov, chmeľu, ďalej v marmeládach, džemoch, ovocných nápojoch, víne, zázvorovom pive, syroch, sušenom ovocí, sušenej fazuli, výrobkoch zo zemiakov a v želatíne.

Výroba

Vyrába sa pridaním hydroxidu draselného ku kyseline siričitej, a tak vzniká soľ.

Nežiaduce účinky

Látka je považovaná za bezpečnú, avšak existujú dôkazy o vzniknutých príznakoch astmy, anafylaxie alebo o príznakoch porúch správania, bolesťou hlavy, nevoľnosťou. Sú známe prípady smrti astmatikov v súvislosti so siričitanmi.

Doplňujúce informácie

Siričitan draselný nie je v SR (celej EÚ) povolený ako prísada do potravín.