E406 - Agar

Kategória

emulgátory stabilizátory zahusťovadlá želírujúce látky

Skóre škodlivosti

0

Charakteristika

Agar je prírodný polysacharid vyskytujúci sa v červených morských riasach. Je priehľadný, bez chuti a bez zápachu, rozpustný v horúcej vode. Vďaka svojej vysokej gelujúcej schopnosti sa používa ako náhrada želatíny a ako zahusťovadlo alebo stabilizátor.

Použitie

Agar sa používa predovšetkým ako želatínový prostriedok, ktorý je oproti želatíne stály aj za vyšších teplôt. Vďaka tejto vlastnosti je agar veľmi vhodný ako zahusťovadlo vytvárajúca s ďalšími hydrokoloidnými gélmi stálo gélovité produkty. Ďalej sa používa ako stabilizátor, emulgátor a želírovacia látka. Pridáva sa do pekárenských výrobkov, k zahusteniu krémov, ale aj do nápojov, zmrzlín, mrazených vaječných krémov, ovocných drení, snehového pečiva, cukrových poliev, cukroviniek, umelo prisladzovaných želé a zaváranín. Uplatňuje sa pri výrobe tavených syrov, mäsových a mliečnych výrobkov. V lekárstve sa využíva ako preháňadlo.

Výroba

Agar sa získava z červených morských rias v oblastiach Japonska, Nového Zélandu a Indie.

Nežiaduce účinky

Pri bežných dávkach používaných v potravinách nie sú známe vedľajšie účinky, je považovaný za bezpečnú látku. Viaže sa na stopové prvky, a to môže vo väčšom množstve viesť k horšiemu vstrebávaniu živín. Vo vysokých koncentráciách môže spôsobovať laxatívne účinky. Pre telo je to nestráviteľná látka, z tela odchádza nezmenený, ale podporuje rozmnožovanie probiotík.

Doplňujúce informácie

Prijateľná denná dávka je 0-25 mg/kg hmotnosti. V SR (celej EÚ) je použitie agaru povolené v nevyhnutnom množstve v potravinách okrem detskej výživy. V USA je používanie tiež povolené (GRAS látka).