Charakteristika

Heptylparabén je látka, ktorá sa používa ako konzervačná látka zabraňujúca mikrobiologickému kvaseniu, pôsobí proti plesniam a kvasinkám. Spadá do skupiny látok nazývaných parabény.

Použitie

Heptylparabén sa používa do sladových nápojov, neperlivých nealkoholických nápojov, ovocných nápojov. Používa sa pri povrchovej úprave sušených mäsových produktov, cereálnych či zemiakových lupienkov, orechov s polevou. Látka sa používa do pečiva, umelo sladených marmelád, ovocných náplní, mliečnych výrobkov, balených rýb, mäsa, hydiny, olejov, mrazených mliečnych výrobkov. Táto látka sa hojne používa pri výrobe kozmetiky a vo výrobkoch používaných na osobnú hygienu.

Výroba

Jedná sa o ester kyseliny hydroxibenzoovej. Získava sa z ropných derivátov.

Nežiadúce účinky

Nežiaduce účinky heptylparabénu nie sú známe. Zo strany rôznych inštitúcií a vedcov existuje nátlak na dôsledné otestovanie negatívnych účinkov parabénov, medzi ktoré patrí aj heptylparabén. U parabénov všeobecne je už známy rad potencionálnych vedľajších účinkov: alergické reakcie, poruchy endokrinného systému, kontaktná dermatitída. Z britských výskumov vyplýva, že parabény môžu spôsobovať nádorové ochorenia u žien, kde sa chová ako estrogén a pri vysokých dávkach môže spôsobiť rakovinu prsníka. U mužov môže konzumácia vysokej dávky parabénu spôsobovať pokles počtu spermií. Je toxický pri požití zvieratami.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je látka zakázaná. V USA je jej použitie povolené.