Charakteristika

Bezfarebná, priesvitná alebo belavá látka bez zápachu. Tvorí kryštály schopné viazať vzdušnú vlhkosť (vodu). Vo vode je tiež dobre rozpustná. Jedná sa o konzervant, ktorý zabraňuje nitkovaniu chleba a rastu plesní. Priaznivo ovplyvňuje chuť.

Použitie

Propionát sodný je konzervant, ktorý bráni v raste plesniam (najmä na povrchu potravín) a vzniku nitkovitosti v chlebe a v pečive. Používa sa v nekysnutých cestách pri príprave pekárskych a cukrárskych výrobkov, v ktorých plní úlohu ochucovacieho činidla, a objavuje sa tiež v želatínach a krmivách pre hydinu a ošípané. Predtým nebola táto látka v SR povolená, ale dnes sa pridáva do chleba s trvanlivosťou viac ako sedem dní, do baleného jemného pečiva a do cukrárskych výrobkov z múky.

Výroba

Získava sa pridaním hydroxidu sodného do kyseliny propiónovej. Prirodzene sa vyskytuje v kvasených potravinách, ako sú pivo, víno, olivy alebo čokoláda.

Nežiaduce účinky

Isté zdroje uvádzajú, že na sodnú soľ kyseliny propiónovej môžu byť niektorí ľudia precitlivení (podobne ako na kyselinu samotnú) - medzi príznakmi sa objavujú bolesti hlavy a brucha, podráždenosť, náladovosť a nutkanie na močenie. Sú zaznamenané aj prípady, kedy propionát sodný vyvolal alergickú reakciu, ale za bežných podmienok ide o látku, ktorá je považovaná za bezpečnú.

Doplňujúce informácie

Táto látka bola využívaná na liečenie plesňových ochorení pokožky a prirodzene vzniká pri trávení tukov a baktérií v bachore dobytka a oviec. V SR (celej EÚ) nebola povolená, teraz jej možno pridávať do chlebov s trvanlivosťou nad 7 dní, do baleného jemného pečiva a cukroviniek z múky. V USA je tiež povolený.