E640 - Glycín

Kategória

zvýrazňovače chuti a vône

Skóre škodlivosti

0

Živočíšny pôvod

Charakteristika

Glycín je najjednoduchšia aminokyselina. V prírode sa nachádza v mnohých rastlinných i živočíšnych bielkovinách. Najviac je obsiahnutý v kolagéne a elastíne. Glycín je neesenciálna aminokyselina, vzhľadom biela kryštalická látka. Má sladkú chuť.

Použitie

V potravinárskom priemysle má glycín široké využitie: používa sa ako dochucovadlo - látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Pre svoju sladkú chuť je glycín používaný na maskovanie pachuti sacharínu a aspartámu. Využíva sa tiež pre svoje želírovacie schopnosti. Používa sa pri zdobení cukroviniek a v čokoláde a ako prísada v alkoholických nápojoch. Je to antioxidant s využitím ako prísada proti žltnutiu tukov a olejov. Spolu s kyselinou askorbovou urýchľuje glycín údenie bez použitia dusitanov. Glycín obsahujú aj proteínové nápoje a doplnky stravy. Ako pufer pôsobí proti prekysleniu žalúdka. Je známy tiež ako prímes do krmív pre domáce a hospodárske zvieratá.

Výroba

Glycín sa vyrába z cukrovej trstiny alebo zo želatíny. Môže sa vyrábať aj synteticky - pre technické a priemyselné účely.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky glycínu ako potravinové prísady nie sú známe. Niektoré zdroje uvádzajú miernu toxicitu pri požití vysokých dávok, prejavujúce sa ako vyčerpanie organizmu. Glycín je inhibičný neuroprenášač v centrálnej nervovej sústave: vysoké dávky podávané dlhodobo pokusným zvieratám viedli k smrti poškodením nervovej sústavy.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) sa glycín smie používať v nevyhnutnom množstve vo všetkých potravinách s výnimkou detskej výživy. V USA je používanie tejto látky povolené.