Charakteristika

V čistom stave je to biela kryštalická látka alebo prášok slanej chuti dobre rozpustný vo vode.

Použitie

Chlorid draselný sa používa ako zvýrazňovač chuti, ochucujúca látka dodávajúca slanosť - využíva sa ako náhrada alebo prímes chloridu sodného (kuchynskej soli) v potravinách s nižším obsahom sodíka a látka kontrolujúci pH. Taktiež zmäkčuje mäso, podporuje fermentáciu pri výrobe piva a funguje ako želírovacia látka. Zároveň je prirodzeným zdrojom draslíka a využíva sa na obohacovanie potravín o tento prvok.

Výroba

Najčastejšie sa pripravuje neutralizáciou roztoku hydroxidu draselného kyselinou chlorovodíkovou, ale vyskytuje sa aj v prírodných ložiskách ako čistý minerál.

Nežiaduce účinky

V bežných dávkach je látka neškodná. Podľa niektorých zdrojov sa môžu po opakovanom požití vo výnimočných prípadoch objaviť malé vredy v tráviacom trakte. Vyššie dávky môžu spôsobiť podráždenie žalúdka a čriev, laxatívne účinky, slabosť alebo obehový kolaps.

Doplňujúce informácie

V poľnohospodárstve sa chlorid draselný objavuje ako súčasť draselných hnojív. Za bežných podmienok je však chlorid draselný bezpečný a v SR (celej EÚ) je povolené ho pridávať do radu potravín, rovnako ako v USA.