E556 - Kremičitan vápenatohlinitý

Kategória

protihrudkujúce látky

Skóre škodlivosti

2

Charakteristika

Nájdeme ho v širokej škále produktov, kde zabraňuje tomu, aby sa výrobok hrudkovatel a stal sa nepoužiteľným, môže nosiť aj arómu. Považuje sa za bezpečnú látku.

Použitie

Používa sa v kypriacim prášku, sušených smotanách do kávy a podobných sypkých náhradách mlieka a smotany, ďalej ho nájdeme v kakau, strúhanom syre, sušenej zelenine, v sypkom korení, rôznych sypkých zmesiach. Tu všade absorbuje vodu a bráni zvlhnutiu výrobku. Smie sa používať ako protihrudkujúca látka u suchých práškovitých výrobkov (cukor, koreniny, jedlá soľ, náhrady soli), u tabletovaných potravín, plátkových tvrdých a tavených syrov. Môže byť použitý pre vegetariánov, vegánov aj pre všetky náboženstvá.

Výroba

Získava sa z prírodných zdrojov alebo z kremičitého piesku a hydroxidu vápenatého a hliníka za vysokých teplôt. Vzniká jemný biely polietavý prášok.

Nežiaduce účinky

Pre túto látku nebola stanovená hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = prijateľná denná dávka). U látky nie sú známe žiadne vedľajšie ani nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Hliník niekedy býva spájaný s Alzheimerovou chorobou, ale u potravín zatiaľ nebol určený presný ortieľ, či chorobu hliník v potravinách spôsobuje alebo nie. V každom prípade sa neodporúča olizovať alebo zoškrabovať zvyšky potravín z hliníkových uzáverov (napríklad u jogurtov).

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie rovnaké ako E554. V USA je používanie látky povolené.